Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina se možná zařadí mezi tropické země

Svět

  7:00
KYJEV/PRAHA - Někteří klimatologové předpokládají, že se Ukrajina stane tropickou zemí. V zemi již vzniká plán, jak se na změnu klimatu adaptovat.
Muž se osvěžuje ve fontáně (ilustrační foto)

Muž se osvěžuje ve fontáně (ilustrační foto) foto: ČTK

Dlouhodobá vedra, při kterých ručička teploměru přeleze čtyřicetistupňovou hranici. Prudké skoky od ničivých lijáků k úmornému suchu.  Takové klimatické jevy v posledních letech stále častěji postihují Ukrajinu a experti na změny počasí varují: extrémy budou v našich zeměpisných šířkách stále častější.

Někteří klimatologové dokonce předpokládají, že Ukrajina bude patřit do rodiny tropických zemí. Zemědělci jsou ale střízlivější a tvrdí, že domácích banánů se Ukrajinci hned tak nedočkají a že podobné výkyvy počasí jsou zcela v normě.

ČTĚTE TAKÉ:


Ve vládě se však již pracuje na generálním plánu přípravy na klimatické změny. Mluvčí Státní agentury pro ekologické investice novinářům listu Segodnja sdělila, že první verze dokumentu může být hotová už letos na podzim. Pak ji ale ještě musí schválit ministerstvo financi i ministerstvo spravedlnosti. Část ukrajinských ekonomů si myslí, že už teď má oteplování na řadu věcí zásadní vliv.

Musí se změnit způsob ochlazování elektráren
Například je nezbytné změnit způsob ochlazování atomových reaktorů v elektrárnách během extrémně horkých letních měsíců. Mění se také křivka spotřeby energie. Zatímco špička byla dosud vždy v zimě, v posledních letech se díky masivnímu používání klimatizací rapidně zvýšila spotřeba elektřiny i v létě. Zimní a letní období je co do spotřeby energií už skoro stejné. Další část státního plánu se týká zemědělství. Specialisté uvažují o určitých změnách v sortimentu plodin. Nejde údajně o to, že by se na Ukrajině za pár let objevily banány, ale spíš o to, že bude vhodnější zvolit jiný druh pšenice než dosud.

Není ale prý v nedohlednu doba, kdy bude možné za rok dosáhnout dvou sklizní určité zeleniny – například zelí či mrkve. Podle vědeckého pracovníka Ukrajinského hydrometeorologického institutu Vladislava Timofejeva mají sice pravdu ti, kteří tvrdí, že stejné výkyvy počasí jako dnes se odehrávaly i před dvaceti třiceti lety, ale v současnosti jsou údajně klimatické změny mnohem prudší, častější a trvalejší. "Skutečně se v létě naše doposud mírné klima stává podobné tropickému, na jihu i na Krymu také mnohem více prší," tvrdí klimatolog.

Dodává, že na Krymu už je několik farem specializujících se na banány. V současnosti dosahuje teplota na poloostrově Krym skoro 40 stupňů Celsia, ve střední Ukrajině je pouze o několik stupňů méně. Denně prší, což způsobuje doslova vegetační explozi. Ovšem obchodníci se zeleninou a ovocem zlevnit nehodlají.