Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský parlament odmítl pád vlády, jeho budovu chrání těžkooděnci

Evropa

  11:10aktualizováno  14:21
KYJEV - Tisíce stoupenců ukrajinské opozice strávily úterní noc na hlavním kyjevském náměstí a dál blokují sídlo vlády premiéra Mykoly Azarova. Mnozí se připojili k dalším tisícům demonstrantů u parlamentu, kde se opozice neúspěšně pokusila vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry Azarovovu kabinetu, který se postavil proti dalšímu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. České velvyslanectví na Ukrajině v telefonickém rozhovoru s ČTK ale uvedlo, že situace v Kyjevě je i navzdory současným demonstracím bezpečná.

Policisté vs. demonstranti. Prostranství před budovou ukrajinského parlamentu, 3. prosince foto: Reuters

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s protesty na Ukrajině nevydalo prozatím žádná turistická doporučení. "Pohyb v Kyjevě je velmi bezpečný, a to všemi dopravními prostředky, rovněž služby fungují," řekl ČTK český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch. Varoval ale, že situace v metropoli je výbušná a neustále se mění. Podle něj je možné očekávat větší aktivity demonstrantů, pokud poslanci Azarovovu vládu neodmítnou. To se nakonec stalo, neboť parlament smetl ze stolu samotný záměr opozice hlasovat o důvěře.

Počuch doporučil českým občanům, aby zvážili, zda je nutné účastnit se demonstrací. Velvyslanec nicméně zdůraznil, že protesty jsou poklidné a mírumilovné. Problémem jsou však podle něj očividné provokace, které mají za cíl vyvolat střety s policií. Předáci opozice se od těchto aktivit distancovali.

ROZHOVOR K TÉMATU:

V noci na úterý kritici vlády nocovali ve stanech na náměstí Nezávislosti navzdory mrazivým teplotám, poznamenala agentura DPA. Stovky lidí se pak ráno znovu vydaly k vládní čtvrti, kde zablokovaly přístup do sídla vlády a do ministerstev.

Většina opozičních aktivistů se z centrálního náměstí v ranních hodinách přesunula k budově parlamentu střežené stovkami policistů, kde spolu s dalšími demonstranty volali po odvolání vlády.

Řada účastníků shromáždění na sobě podle AFP měla červené vesty symbolizující barvy opozičního hnutí Udar mistra světa v boxu Vitalije Klička, který patří k iniciátorům hlasování o nedůvěře.

Opozice na svých požadavcích trvá

"Protesty se přesunuly před budovu parlamentu. Sice je tu o něco méně lidí, než například v pondělí na jiném místě, ale pořád přicházejí další. Může tu být několik desítek tisíc lidí. V ulicích je vidět ještě více policistů, je to hodně dramatické. Před parlamentem jsou i drobné potyčky," hlásí z Kyjeva zpravodaj Lidových novin Luboš Palata.

K AKTUÁLNÍ SITUACI NA UKRAJINĚ

"Veřejně vystoupil i Kličko, který se stává neformální tváří protestů, a mluvil o nutnosti svrhnout vládu. Ale není jasné, zda pro to bude hlasovat dál poslanců. Mluví se tu ale také o tom, že část vládních poslanců přejde k opozici," dodává Palata.

Opozici, k níž se hlásí poslanci strany Vlast, hnutí UDAR a strany Svoboda, se nepodařilo v parlamentu prosadit hlasování o nedůvěře vlády. Odpůrci Janukovyče a Azarova nemají v jednokomorovém ukrajinském parlamentu většinu. Ze 450 poslanců se mohli spoléhat jen na 168, přičemž k vyslovení nedůvěry je zapotřebí nadpoloviční většina 226 hlasů.

Opoziční vůdci doufali, že nečekané odvolání ukrajinských plánů na těsnější spolupráci s Evropskou unií přivede do protivládního tábora i některé další poslance. V parlamentu kvůli násilnému rozehnání sobotní demonstrace vyzvali také k trestnímu stíhání ministra vnitra Vitalije Zacharčenka.

Brusel se musí poučit, píše evropský tisk

Dění v kyjevských ulicích bedlivě sleduje celá Evropa. Významné deníky soudí, že EU se musí z vývoje na Ukrajině poučit a zároveň zaujmout ke Kyjevu novou strategii.

"Brusel si, doufejme, vzal z ukrajinské otočky ponaučení. Pokud by se vzala v úvahu hospodářská a kulturní provázanost s Ruskem, vzepřel by se volbě buď-anebo možná i ne tak zkorumpovaný politik jako je prezident (Viktor) Janukovyč," napsal britský The Independent.

"Ukrajina je pseudodemokratický stát, který je prolezlý korupcí a jehož hospodářství jde od desíti k pěti. Nynější demonstranti chtějí reformy, chtějí čistý, demokratický a evropský stát. EU musí Ukrajině dále nabízet partnerství," napsal francouzský list Le Monde.

"Protivládní demonstrace v Kyjevě přerostla v masový protest. Stalo se tak i kvůli zásahu bezpečnostních jednotek. Dokonce ani v sovětských dobách nebyla na Ukrajině takto brutálním a krvavým způsobem rozprášena demonstrace, jako byla v noci na sobotu studentská manifestace za EU," napsal ukrajinský list Ukrajina Moloda s tím, že Kyjev vládě krev demonstrantů neodpustil.

Autoři: ,