Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ultrapravici chybí vůdce

Česko

  11:00
PRAHA - Úspěch na severočeských a severomoravských radnicích a několik poslanců. To je podle politologa Miroslava Mareše potenciál extrémní české pravice.

Zkusí to jinak? O víkendu v Praze pravicoví radikálové neprorazili. Budou mít větších úspěch ve volbách? foto: Ondřej NěmecLidové noviny

O tom, že takový scénář není vyloučený, svědčí příklad sousedního Saska, kde ultrapravicová Národně demokratická strana Německa (NPD) obsadila zhruba pětinu křesel na tamních radnicích. Českým radikálům zatím k podobnému úspěchu podle Mareše chybí především charizmatický vůdce a schopnost dělat populistickou politiku jen málo zatíženou ideologií.

U neonacistických skinheadů, kteří se rvali v pražských ulicích, Mareš takové schopnosti nevidí. Uspět by podle něj ale mohla tradiční česká ultrapravice, která vychází z tradicí prvorepublikového fašismu a německý nacismus odmítá. „Ze strany neonacistů to příliš pravděpodobné není. Ze strany národovecké krajní pravice ovšem takový model nevylučuji,“ říká Mareš.

Kolik procent hlasů by ultrapravicová strana mohla získat, lze jen těžko odhadnout. „Takovou stranu by zřejmě podporovali lidé, kteří dnes nevolí. Konečná čísla jsou věštěním z křišťálové koule. Odhaduji to na zhruba pět až deset procent hlasů. Největší úspěch lze předpokládat na severní Moravě a v severních Čechách,“ dodává politolog.

Mareš pochybuje, že by mohla uspět některá ze stran, které existují už dnes. „Musí se objevit nový model krajní pravice, který by byl vedený více populistickým stylem bez nějakého jasnějšího ideového ukotvení, jenom s antiromskými, antiimigrantskými a antiestablishmentovými výpady,“ vysvětluje.

Nejdůležitějším atributem nové strany je podle něj mediálně schopný vůdce, který by dovedl zaujmout stejně jako Miroslav Sládek na začátku 90. let. „Někdo jako Sládek by dnes již zřejmě neuspěl. Politická a mediální kultura vyjadřování se totiž výrazně změnila. K úspěchu by mohlo vést třeba to, kdyby v čele stál nějaký významný bývalý politik, průmyslník nebo sportovec,“ míní Mareš.

Nejblíže k tomuto ideálu má prý Národní strana Petry Edelmannové. „Podařilo se jim několik mediálních akcí. I tak si ale myslím, že to stačit nebude,“ říká politolog. Fakta mu dávají za pravdu. V loňských komunálních volbách Národní stranu volil mizivý počet lidí a získala pouhých sedm zastupitelů. Další ultrapravičáci, jako třeba Dělnická strana nebo konzervativní Právo a spravedlnost, dopadli ještě hůře.

Vzestup německé NPD je spojen se jménem Uda Voigta, který proslul výrokem, že nacistický zločinec Rudolf Hess by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Voigt mimo jiné oslovil řadu neonacistických skinheadů a jeho NPD je nyní třetí nejsilnější stranou v Sasku.