Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Smrtící nápoj se prodával už před měsícem. Umírali lidé už dříve?

Česko

  7:00
PRAHA - Vlna úmrtí na otravu metanolem přišla počátkem září. Neumírali však lidé už týdny před tím - mimo pozornost médií i policie? Nová zjištění naznačují, že škodlivý alkohol byl na Liberecku na pultech už mnohem dříve, než metanolová kauza naplno propukla.

Kontrolu pitev kvůli metanolu zatím policie nařídit neplánuje. foto: Shutterstock

Kvůli otravě metanolem byl v úterý v jilemnické nemocnici na Liberecku hospitalizován šestatřicetiletý muž. Podobných případů jsou v zemi desítky, na tomto je však zajímavá výpověď příbuzných otráveného.

"Tuzemák údajně zakoupila manželka hospitalizovaného muže před měsícem v kamenném obchodě – ve večerce v Lomnici nad Popelkou," uvedla k případu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

VÍCE K PŘÍPADU:

Nebezpečný alkohol tak byl v prodeji dlouho dobu před tím, než stát vyhlásil prohibici. Přesto je muž teprve první oficiální obětí metanolu v Libereckém kraji. Byl snad jediným, kdo si otrávenou lahev zakoupil? Jak je pravděpodobné, že byla v obchodě jen jedna? Obě otázky vnáší do případu pochybnosti. Navíc, nezásoboval dodavatel nekvalitním alkoholem i další obchody v kraji?

Pitvat? Rozhodnutí je na lékaři

Na Liberecku je však podle policie otrávený zatím jen jediný člověk. Místní tedy měli v tomto ohledu buď štěstí, nebo se otrávili, ale pravou příčinu smrti lékaři neodhalili.

Server Lidovky.cz oslovil odborníky, kteří se s otrávenými metanolem dostávají do styku. Jednoznačná odpověď, zda je možné otravu metanolem u zemřelého přehlédnout, od nich nepřišla. "Pokud je smrt nenadálá, nebo není zjevná příčina, tak se vždy provádí pitva," ujistil Lukáš Humpl ze záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Na druhou stranu připustil, že záleží na posouzení lékaře. "Pokud zemře člověk doma, přivolá se pohřební služba a lékař do ohledacích papírů zaškrtne, zda požaduje či nepožaduje provedení pitvy," popsal běžný postup.

Znalec v oboru patologie Miroslav Hirt však připustil, že na metanol se ani při pitvě přijít nemusí. "Testování na metanol se standardně neprovádí," uvedl Hirt. V brněnském Ústavu soudního lékařství, kde působí, však test zpravidla dělají. "Je to ale náklad navíc," uvedl.

"Morfologicky se otrava metylakoholem každopádně poznat nedá, jen laboratorně," dodal lékař.

Kontrola pitev není na pořadu dne

Dávno před vypuknutím metanolové kauzy - v dubnu - se na internetu objevil také inzerát na slivovici, kterou se v minulých dnech otrávilo několik lidí -osmatřicetiletý muž z Boskovic a také čtveřice Slováků z Prešova. I z tohoto zdroje se ale mohli lidé otrávit už dávno před tím, než se na metanol lékaři kvůli vypuknuté kauze zaměřili.

ČTĚTE VÍCE:

Policie však zatím neplánuje, že by u všech pitevních vzorků z posledních měsíců nařídila kontrolu na metanol, jak učinila například ostravská nemocnice. "Pokud se nám potvrdí, že nějaký případ v minulosti byl, tak se tím určitě budeme zabývat," reagoval na otázky serevru Lidovky.cz šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera.

Zatím podle něj ale nic nenasvědčuje tomu, že by otrávený alkohol, který zabíjel v posledních dnech, usmrtil další osoby před příchodem metanolové vlny počátkem září. "Ale rozhodně nemůžu žádný individuální případ vyvrátit," prohlásil Kučera.

PSALI JSME:

I v předchozích měsících lidé na metanol umírali - podle statistik se však jednalo jen o jednotlivce. Například 13. května zemřela v Havířově starší žena. Tři případy při pitvě letos odhalili i v Libereckém kraji. "Samozřejmě jsme zpětně prověřovali tyto případy, nicméně jsme neshledali žádné skutečnosti, které by měly jakékoliv příčinné souvislosti se současnými případy," uvedla mluvčí liberecké policie Suchánková.

Autor: