Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Unesený zpravodajec Psík jel do Libanonu kvůli českému kuchaři zajatému v Libyi

Afghánistán

  7:43aktualizováno  9:14
PRAHA - Příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny to uvedl ministr obrany Martin Stropnický. O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit.

Martin Stropnický. foto:  Dan Materna, MAFRA

Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci a v pátek se vrátila do Česka.

Vládní specíál s pěti Čechy unesenými v Libanonu přiletěl do Prahy

Agent armádní rozvědky odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. „Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější,“ řekl HN k úkolu Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy.

Ředitel armádní rozvědky přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Voják Martin Psík, který má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu, měl údajně na starost bezpečnost výpravy.

Devětačtyřicetiletý kuchař pracoval pro rakouskou společnost Value Added Oilfield Services šest let na pozici „catering coordinator,“ uvedl iDnes.cz. V podstatě má člověk v takové pozici odpovědnost nejen za stravu ale třeba také za ubytování na ropné plošině. Kordinátor vždy pracuje několik týdnů na plošině a pak odjíždí na necelý měsíc odpočívat domů.

V Libyi se od útoku na ropné pole Ghaní pohřešuje devět pracovníků společnosti poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu. Je mezi nimi Čech a občan Horního Rakouska, napsal list Die Presse.

Kdo jsou unesení Češi

Vojenský zpravodajec Martin Psík, který má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu. Televizní reportéři z Jindřichova Hradce Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle médií se dříve zabývali Fajádovou kauzou, nyní chtěli natáčet o situaci v utečeneckých táborech. Obhájce Fajáda Jan Švarc Jako překladatel skupinu doprovázel cestoval Adam Homsi, který už dříve Libanon navštívil a mluví několika jazyky.

Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka stojí za útokem na ropné pole s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu.Situace v regionu je podle něj nepřehledná, proto by lidé měli zvážit i tamní pracovní příležitosti.

Byla to léčka?

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů.

Vládní specíál s pěti Čechy unesenými v Libanonu přiletěl do Prahy

Stropnický ale v části rozhovoru pro HN zveřejněné již ve čtvrtek na serveru IHNED uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“.

„Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!