Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Unikátní pohled do kabiny raketoplánu

Věda

  18:00aktualizováno  22. července 10:05
MYS CANAVERAL - Jak to asi vypadá v kokpitu raketoplánu, který třicet let v obrovské rychlosti protínal zemskou atmosféru? Díky speciální aplikaci si můžete prohlédnout každý detail kokpitu nejstaršího raketoplánu Discovery a ani nemusíte opustit pohodlí domova.

Uvnitř kokpitu raketoplánu Discovery foto: 360vr.com

"Vesmírné raketoplány změnily způsob, jakým se díváme na svět a vesmír," prohlásil krátce po posledním přistání kapitán Atlantisu Chris Ferguson. Aplikace, kterou vytvořilo studio 360VR Images, zase mění způsob, jakým se díváme na fotografie.

Díky technologii rotačních fotoaparátů se sférickými čočkami (tzv. rybí oko) je možné pokrýt celých 360 stupňů, tedy kompletní panorama. V pohodlí domova tak mohou fanoušci dobývání vesmíru prozkoumat každý detail z pilotní kabiny vesmírného korábu, který se výrazně zapsal do dějin kosmonautiky.

Pilotní kabina raketoplánu Discovery (nutný přehrávač Flash):

Pomocí levého tlačítka myši můžete s panoramatickým obrazem libovolně otáčet a prostředním kolečkem si fotografii přiblížíte, či oddálíte. Aplikace byla zveřejněna na tomto webu.

Raketoplán Discovery byl vyroben jako čtvrtý, po zkušebním Enterprise, Columbii a Challengeru. Po haváriích předchozích dvou se stal nejstarším sloužícím raketoplánem. Poprvé vzlétl 30. srpna 1984.

ROZSÁHLÁ FOTOGALERIE

Do vesmíru teď budou létat jen ruské rakety

USA ukončil program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům. V nejbližších letech budou americké astronauty na oběžnou dráhu dopravovat ruské lodě Sojuz, než zhruba do pěti let poskytnou nová plavidla soukromé společnosti.

ATLANTIS UKONČIL ÉRU RAKETOPLÁNŮ

Vysloužilý raketoplán Discovery bude společně Endeavourem vystaven v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Brzy se k nim připojí i raketoplán Atlantis, který se z třicetiletou éru raketoplánů završil ve čtvrtek 21. července.

ROZHOVOR V MAGAZÍNU PÁTEK

O letech do vesmíru toho u nás asi nikdo neví víc než Antonín Vítek z Akademie věd. V magazínu Pátek Lidových novin s ním najdete rozhovor, ve kterém se třeba dozvíte, že v kosmu si chleba neukrojíte nebo o gravitačním traktoru, který nás má v roce 2036 zachránit.
ČÁST ROZHOVORU ČTĚTE ZDE

Autor: