Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Výbuch přišel Unipetrol na 14 miliard, své stíhané zaměstnance však brání

Česko

  5:30
PRAHA - Petrochemická firma Unipetrol brání své dva zaměstnance, které chce policie postavit před soud. Kriminalisté je činí odpovědnými za výbuch v závodu firmy v Záluží u Litvínova, podle managementu společnosti přitom nic špatného neudělali. Exploze v etylenové jednotce ze srpna 2015 ji na více než rok a čtvrt vyřadila z provozu, firmu přišla havárie na téměř 14 miliard korun.

Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. foto: Ondřej BičištěMAFRA

„Podle našeho interního šetření se naši kolegové nedopustili žádného pochybení,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Kriminalisté je přitom chtějí kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti postavit před soud, tento týden předali spis státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. K závěru vyšetřování se staví firma zdrženlivě. „Po celou dobu poskytujeme plnou součinnost orgánům činným v trestním řízení, ale k probíhajícím řízením se zásadně nevyjadřujeme,“ podotkl Kaidl.

Výbuchu předcházel vlivem špatné komunikace pokles dodávky chladící kapaliny v jednotce, což mělo za následek zvýšení tlaku v potrubí. Kvůli tomu povolilo jeho těsnění a jednotkou se začal masivně šířit propylen, jenž se po proniknutí do kotelny vznítil. Explozi podle kriminalistů mohlo zabránit včasné spuštění parových a vodních clon, které by polypropylen rozptýlily a měly hasící efekt. Právě tento úkol měla na starosti dvojice zaměstnanců, jenže podle policie selhala.

Vyšetřování havárie v Unipetrolu skončilo, policie chce poslat dva lidi k soudu

„Klíčový a základní nedostatek byl, že parní a vodní clony umístěné v prostoru výroby etylenové jednotky tak, aby zabránily šíření mraku uniklého plynu k možnému iniciačnímu zdroji, byly spuštěny až po iniciaci a následném výbuchu,“ vysvětlil už dříve vyšetřovatel případu Jiří Vopravil. Oba pracovníci dodnes v závodu působí. Zda zastávají stejnou pozici, není jasné. „Nevyjadřujeme se k otázkám, které se týkají našich zaměstnanců,“ podotkl mluvčí Kaidl.

Havárie přinutila Unipetrol k zásadní revizi bezpečnostních opatření, společnost začala používat nové ventily. „Zkontrolován byl i systém pojistných ventilů na etylenové koloně a postupně budou kontrolovány pojistné ventily na všech technologických zařízeních tak, aby vždy odpovídaly současným potřebám dle nejlepších technických možností,“ vyjmenoval Kaidl.

Celková škoda je 14 miliard korun, peníze by měly uhradit pojišťovny

Unipetrol navíc prověřil postupy platné pro obdobné incidenty. Nastavil lepší způsob komunikace mezi operátory jednotky, zefektivnil systém odstavení systému a nově zřídil odbor bezpečnostního inženýrství. „Vylepšeno bylo také vybavení útvaru vodního hospodářství radiostanicemi,“ poznamenal mluvčí.

Ačkoliv první odhady firmy mluvily o škodě lehce přes 9 miliard korun, podle posledních čísel Unipetrolu ho nakonec exploze stála 14 miliard. Rekonstrukce zničené jednotky spolkla 3,9 miliardy, zbytek vypočítala firma jako ušlý zisk. Peníze by se však měly dostat společnosti zpět díky pojistce. Nicméně dosud není zřejmé, jestli Unipetrol vyinkasuje celou částku. „Finální výše kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistiteli,“ uvedl mluvčí Kaidl.

Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu.
K místu přijíždějí stále další hasiči.

Kvůli výbuchu a následnému požáru se na místo sjelo přes 40 jednotek hasičů, v závodu jich zasahovalo pět stovek. Sbor pracoval na základě nejvyššího stupně pohotovosti. Z místa záchranné a bezpečnostní složky evakuovaly zhruba tisíc lidí. Kvůli této největší havárii v Unipetrolu po roce 1989 přijala přilehlá města Most a Litvínov nové opatření - zavedla systém rozesílání varovných SMS pro případ podobných incidentů.

Kriminalisté objasňovali příčiny výbuchu déle než rok a půl, zřídili kvůli tomu speciální desetičlenný vyšetřovací tým s názvem Výbuch. „Jenom samotné ohledání místa události trvalo několik týdnů,“ uvedla severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová. Policie vyslechla přes stovku lidí, případ pak dovedla do konce i díky dvěma odborným posudkům z Vysoké školy báňské, Technické univerzity Ostrava a Českého vysokého učení technického.

Nová jednotka

Výbuch si vynutil masivní rekonstrukci poškozené jednotky, pracovalo se na ní 10 měsíců. Do plného provozu se pak dostala až 14 měsíců od exploze. Součástí rekonstrukce byla výstavba čtyř nových pecí, oprava poškozeného komína či potrubních mostů. Rekonstrukce přišla firmu na 3,9 miliardy korun.

Na opravách jednotky se dohromady odpracovalo více než milion hodin a denně se na ní podílela zhruba tisícovka zaměstnanců externích firem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!