Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Únosci súdánského letadla se vzdali

Svět

  17:37
Chártúm - Oba muži, kteří v úterý unesli súdánské letadlo do Kufry v jižní Libyi, se dnes vzdali. Únos tak nekrvavě skončil. Oznámily to libyjské oficiální zdroje.
Boeing 737 - ilustrační foto

Boeing 737 - ilustrační foto foto: Reprofoto

"Oba únosci se vzdali bez násilí a členové posádky letadla jsou v pořádku," oznámil mluvčí libyjských bezpečnostních orgánů v Kufře. "Únosci byli zatím převedeni do odbavovací haly letiště. Oba vypadají vyčerpaně," dodal podle agentury Reuters.

Již dnes dopoledne únosci postupně přistoupili na propuštění žen a dětí, pak všech pasažérů letadla i dvou letušek. Cestující byli po 20 hodinách strávených v uzavřeném letadle ve vedru a při nedostatku kyslíku zcela vyčerpáni, někteří omdlévali. Bylo mezi nimi pět lokálních politiků z Dárfúru, dva egyptští policejní důstojníci, dva Etiopané a jeden Uganďan.

Únosci původně za propuštění zajatců požadovali palivo pro další let, aby se dostali do Paříže. V Libyi nekladli žádné politické podmínky, údajně tak chtěli učinit až po příletu do Paříže. Na palubě letadla stále zůstávalo osm členů posádky a oba únosci.

Jejich identita zatím zveřejněna nebyla, sami se označili za příslušníky Súdánského osvobozeneckého hnutí vedené Abdal Váhidem Muhammadem Núrem. Právě za ním se prý chtěli dostat do Francie. Situaci ale komplikuje skutečnost, že Núr jakékoli spojení s nimi popřel.

"Kategoricky popíráme, že by Súdánské osvobozenecké hnutí organizovalo tento únos," řekl Núr televizi Al-Džazíra. "Odsuzujeme tento čin, který poškozuje všechny súdánské civilisty," dodal.

Letadlo typu Boeing 737 patří súdánské společnosti Sun Air. Její zástupce tvrdil agentuře Reuters, že únosce je pouze jeden a že požádal o jídlo a o pohonné hmoty pro let do Francie. Podle jeho názoru únosci nepatří k žádné povstalecké skupině a letadlo unesli pouze z osobních důvodů. Důkazy pro tyto závěry ale neuvedl.

Letadlo bylo uneseno krátce po startu v dárfúrském městě Njala, odkud mířilo do Chartúmu. Na palubě bylo podle dnešních zpráv 87 cestujících a osmičlenná posádka. Kvůli nedostatku pohonných hmot dostalo povolení přistát na jiholibyjském vojenském letišti v Kufře. Tam letoun ale ihned obklíčilo na 500 vojáků a policistů a začalo vyjednávání.

Letiště Kufra postavila v 30. letech minulého století Itálie, k níž tehdy Libye jako kolonie patřila. Povstání nemuslimského obyvatelstva v Dárfúru proti ústřední vládě v Chartúmu trvá od roku 2003. Způsobilo humanitární krizi, jež zasáhla čtyři miliony lidí. Ozbrojený konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300.000 mrtvých a vyhnal z domovů 2,2 milionu osob. Súdánská vláda ale tyto údaje popírá a připouští pouze 10.000 mrtvých.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.