Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Úplatek za pandury byl prý i za Topolánkův souhlas

Česko

  7:57
PRAHA - Za provizi 18 milionů eur (asi půl miliardy korun), o kterou si podle bývalého zaměstnance rakouské zbrojovky Steyr řekl lobbista Marek Dalík, měl zakázku nákupu obrněných vozů Pandur schválit tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. foto: ČTK

Píše o tom server iDnes.cz s odkazem na policejní protokol výpovědi Rakušana Stephana Szücse. Topolánek na dotazy týkající se Szücsovy výpovědi nereagoval. Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že česká strana peníze dokonce přes prostředníka urgovala.

K tématu:

S upomínkou přijel do Vídně viceprezident izraelské zbrojovky Rafael Lova Drori, jehož firma dodávala pro pandury část výzbroje. Drori podle Szücse řekl, že přináší vzkaz od české strany. A upozornil, že 18 milionů eur, o které žádal v listopadu 2007 Marek Dalík, by mělo zajistit i souhlas českého premiéra Mirka Topolánka s nákupem pandurů.

"Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. listopadu 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra," stojí podle listu v záznamu sepsaném ze Szücsova výslechu.

Kauza Pandury

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. Cena byla podle médií neúměrně vysoká.

Loni v létě začala policie nákup transportérů vyšetřovat kvůli podezření z korupce. Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila Mladá fronta Dnes v polovině února, kdy zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery firmy Steyr. Na pořízených videozáznamech mluvili manažeři o zákulisních dohodách a provizích, které museli za dodávku transportérů přislíbit.

Szücs měl projekt pandurů na starosti a byl osobně u většiny klíčových jednání. Podle něj dokonce izraelský obchodník nabídl schůzku s českým premiérem, kde by svůj souhlas potvrdil. Kdo by měl navázat nebo zprostředkovat kontakt s premiérem, nebylo řečeno, vypověděl Szücs.

Drori se nyní ke kauze odmítl vyjádřit. Deníku jen napsal, že "politika společnosti Rafael je nekomentovat komerční vztahy nebo jednání s našimi partnery jinak než tiskovými zprávami vydanými společností Rafael".

Čtěte také:

Údajnou korupci kolem nákupu pandurů vyšetřují nejen čeští a rakouští policisté, ale i američtí finanční inspektoři z Komise cenných papírů (Securities and Exchange Comission, SEC). Před dvěma týdny přijeli do Vídně, kde sídlí ústředí Steyru. Rakouská zbrojovka je totiž součástí amerického koncernu General Dynamics.

Americká společnost, která vyrábí například stíhačky F-16 nebo tanky M1 Abrams, je zřejmě v podezření, že případné korupční praktiky provozované dceřinou firmou kryla, napsal list.

Autoři: ,

Prodej bytu 1+kk, 40m2, Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou
Prodej bytu 1+kk, 40m2, Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou

Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
3 090 000 Kč