Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Uprchlí vězni spolu s tajnou policií olupují novináře

Svět

  14:08
KÁHIRA - Na hlavním náměstí Káhiry lidé slaví a zpívají, organizátoři protestů proti prezidentovu Mubarakovi nazývají dnešek "Dnem odchodu". V okolních ulicích ale řádí divoké ozbrojené bandy, olupují novináře a snaží se nepustit demonstranty z "Tahríru". Ti se ale přesto po odpolední motlitbě chystají vydat na pochod k prezidentskému paláci.

Hon na novináře. V Káhiře došlo k hromadnému zadržování zahraničních žurnalistů.

Všichni čeští novináři, kteří se od včerejšího odpoledne různým způsobem a v různých místech egyptské metropole Káhiry potýkali s fatálními bezpečnostními problémy, se konečně v pátek dostali do bezpečí. Za výrazného přispění ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se povedlo ještě v noci osvobodit fotografa Lidových novin Františka Vlčka.

Řidiči v Káhiře jsou teď výjimečně vystrašení a prakticky zastaví každému, kdo na ně mávne klackem. Pokud jsou v autě cizinci, začíná doslova martyrium. I Češi přisli o notebok, další techniku a především o datové karty. Zdá se, že akce, ač vypadají živelně, jsou řízeny tajnou policií. Cílem je totiž nejspíš to, aby se do světa nedostaly fotografie bitek a masakrů na náměstí Tahrír a v jeho okolí.  

Egypt

Zatímco na náměstí se stále drží lidé, kteří trvají na okamžitém odchodu prezidenta, v okolních ulicích už operují jednak tajní policisté a občas menší bezpečnostní aktivitu projeví i vojáci (například občas zabrání lynčování, ale většinou musí lynčovaný k jejich stanovišti sám doběhnout).

Akce proti žurnalistům řídí tajná policie
Hlavní nebezpečí, především pro cizince, ale skýtají muži, které odpůrci Mubaraka označují shodně slovem "kriminálníci". Část z nich bude zřejmě skutečně z řad propuštěných vězňů, kteří v minulých dnech utekli, nebo byli propuštění policií věrnou Mubarakovi.

Někteří se dokonce neznámo jak zmocnili střelných zbraní. Na improvizovaných kontrolních stanovištích, která rozmístili všude kolem náměstí, spolupracují s tajnou policií, která je často nechává nepokrytě olupovat zahraniční novináře.

V pátek ráno byla skupina českých korespondentů opět několikrát zatčena. "Mířil mi na hlavu pistolí a ptal se mne, zda tahle věc je dárek pro něj. Podíval jsem se do hlavně té zbraně a řekl jsem: 'samozřejmě'. Byl to naštěstí jen blesk k mému foťáku, tak si ho vzal," říká fotograf MF DNES Jan Zátorský poté, co se mu po mnoha hodinách povedlo dostat se na letiště. Pavlu Novotnému ze stejného deníku pečlivě prohlédli počítač a datové karty. Jeho kontakty na politiky a novináře z muslimských zemí je znepokojily.

Fotoreportér Respektu Jan Šibík musel dát jiné takové bandě výkupné. "Zastavili mne hned ve druhé ulici za hotelem, taxikář jel přímo k nim, i když jsem na něj křičel, ať jede na druhou stranu. Hned jak mne začali tahat z auta, strčil jsem jim peníze a než se vzpatamtovali, nasedl jsem a ujel," říká Šibík.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...