Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úřad vlády dostal obrovskou pokutu za Promopro. Má zaplatit 551 milionů

Česko

  7:13aktualizováno  18:18
PRAHA - Finanční úřad vyměřil úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou Promopro. Úřad vlády má peníze za porušení rozpočtové kázně z roku 2009 odvést do státního rozpočtu.

ProMoPro - ilustrační foto: ČTK

Napsal to ve středu deník Právo s odvoláním na šéfa úřadu Pavla Dvořáka. Úřad zvažuje odvolání. Na konci února se přitom úřad vlády rozhodl připojit jako poškozený k trestnímu řízení v kauze Promopro. Chtěl uplatnit nárok na náhradu škody přes 388 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE:

„Jde o první účet, který finanční úřad vystavil Topolánkově vládě za kauzu Promopro,“ řekl Dvořák.

Kauza se týká doby českého předsednictví Evropské unie, v níž pražské vrchní zastupitelství na konci loňského roku podalo obžalobu na 12 lidí. Případ se týká zajištění audiovizuální techniky, která byla údajně předražená o částku, kterou požaduje úřad vlády.

BABIŠ O POKUTĚ

Za pokutu kvůli Promopru podle Babiše můžou Topolánek a Vondra z ODS. ODS ve středu také obvinil, že má ve financování strany opět bílé koně: "Je to jedna z afér ODS, která tvrdila teďka, že se poučila, ale zase vidíme, že tam mají bílé koně z hlediska financování ODS," poznamenal. Narážel tak zřejmě na to, že opoziční strana vrací některé finanční dary z loňského roku.

Podle dřívějších informací médií jsou mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Úředníci podle policie zvýhodnili firmu Promopro před ostatními soutěžiteli tím, že vyloučili část uchazečů, kteří pak nemohli podat své nabídky.

Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl.

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle detektivů necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky pak vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala. (čtěte VÍCE) 

Promopro:

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Podle staršího vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r.o. ¨

Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Autoři: ,