Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Úřady v JAR zabavily majetek podnikatele Krejčíře a jeho manželky

Svět

  18:39aktualizováno  20:32
JOHANNESBURG - Jihoafrické úřady obstavily veškerý majetek uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Podle serveru iolnews to oznámil berní úřad (SARS). Krejčíř prý jihoafrickému státu dluží 59 milionů randů (117 milionů korun). Podnikatel se může proti tomuto opatření odvolat do 2. prosince.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Mluvčí daňového úřadu Adrian Lackay podle serveru potvrdil, že jeho úřad dostal příslušný soudní příkaz vydaný na základě předběžného opatření schváleného soudem v hlavním městě Pretorii. Cokoli dalšího však odmítl sdělit. "SARS nyní nechce k této záležitosti činit žádná další prohlášení," konstatoval.

Server Mail & Guardian online předtím napsal, že na základě příkazu byl veškerý majetek Krejčíře, jeho rodiny a společníků dán pod správu kurátora. SARS tak prý jednal v souladu s daňovým zákonem vzhledem k tomu, že Krejčíř dluží 59 milionů randů na daních, pokutách a úrocích.

Soud podle iolnews nařídil převzetí správy majetku dalších 15 subjektů spojených s Krejčířem, včetně manželky Kateřiny, syna a zastavárny Moneypoint, kde tento týden při bombovém útoku zahynuli dva lidé včetně uprchlého českého podnikatele Jana Charváta (více ČTĚTE ZDE).

Podle jihoafrických médií je na Kateřinu Krejčířovou registrována řada nemovitostí a podniků.

Jihoafrický web EyeWitness News napsal, že úřady Krejčířovi doručily soudní příkaz k obstavení majetku krátce po 16. hodině místního času (15:00 SEČ). Pod kontrolu kurátora daly mimo jiné nemovitosti, včetně domu na johannesburgském předměstí Bedfordview, kde v současnosti bydlí, i několik luxusních automobilů.

Letos v létě média v JAR informovala, že Krejčíře údajně čeká daňový výměr v přepočtu na téměř 200 milionů korun. K této částce podle tehdejších zpráv dospěl berní úřad, který podnikatelovy majetkové poměry tři roky vyšetřoval. Podle listu City Press úřad přitom zjistil, že Krejčíř není tak chudý, jak uvádí, a že je součástí makléřské sítě, do níž jsou zapojeni nejznámější gangsteři v zemi.

Mimo pozornost berního úřadu

Krejčíř podle deníku tvrdil, že je chudý a finančně mu pomáhá jeho žena. Na jeho jméno není zapsán žádný majetek. SARS prý však odhalil existenci společnosti Groep Twee Beleggings, která je registrována na jeho ženu. Založena byla v dubnu 2006, když Krejčíř žil na Seychelských ostrovech, kde se skrýval před českou policií.

Firma prý Krejčířovi sloužila k přesunům peněz mimo pozornost berního úřadu a centrální banky, čehož využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti. Systém fungoval tak, že zájemce jakoby půjčil peníze firmě Groep Twee a Krejčíř pak tento "dluh" splatil v eurech nebo dolarech z kont v zahraničních bankách v jiných zemích, například v Řecku. Papírově vše vypadalo, že Groep Twee byla silně zadlužená vůči Jacksonovi a dalším, ale ve skutečnosti šlo o systém, jak se vyhnout daním a vyprat peníze.

Krejčířovo jméno figuruje v JAR v řadě trestních kauz

  • Již tři roky úřady vyšetřují Krejčíře kvůli nedoplatkům na daních. Letos v červenci jihoafrický list City Press napsal, že Krejčíře čeká daňový výměr kolem sta milionů randů (téměř 200 milionů korun). Berní úřad (SARS) zjistil, že Krejčíř má v JAR majetek za zhruba 130 milionů randů (asi 260 milionů korun), i když na sebe zapsán téměř žádný nemá. SARS též odhalil, že firma Groep Twee Beleggings, registrovaná na jeho ženu Kateřinu, mu údajně sloužila v přesunu peněz, který využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.
  • Krejčíř v minulých letech čelil v JAR několika obviněním kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly.
  • V jihoafrických médiích je Krejčíř spojován i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl osobní či "podnikatelské" vztahy. Policie mu ale dosud nic neprokázala.
  • Toto úterý zahynuli při výbuchu v jeho podniku Money Point v Johannesburgu dva údajní společníci Krejčíře - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Podle jedné z verzí měl být terčem bombového útoku sám Krejčíř v odplatě za předchozí vraždy zosnované možná právě jím. Hovoří se však také o tom, že strůjcem atentátu byl naopak Krejčíř.
  • V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480.000 randů za svůj údajný podíl ve firmě CDS.
  • V březnu 2011 policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
  • Loni v únoru byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
  • Do JAR přijel Krejčíř v roce 2007 na falešný pas ze Seychel poté, co české policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy; tehdy byl obviněn v řadě kauz.
  • V ČR byl Krejčíř loni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost o jeho vydání již několikrát (ČR žádost předala v roce 2007); další stání se uskuteční 9. prosince.
  • Krejčíř v JAR požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomuto rozhodnutí odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.
Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...