Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úrazových center má být méně

Česko

  9:09
PRAHA - Centra úrazové chirurgie by mohla dostat přidáno, pokud by se jejich počet snížil ze třinácti na deset. Navrhuje to největší pojišťovna v zemi.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek foto: ČTK

Nemocnice, které se starají o pacienty s nejtěžšími úrazy, dostanou od 1. července přidáno. Poté by se nejdříve od prvního ledna příštího roku mohlo financování těchto traumacenter znovu změnit, ale musel by se snížit jejich počet. Tuto vizi představil včera v Brně ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. „Počítáme s tím, že se úhrady pro traumacentra změní, jsou podfinancovaná,“ uvedl pro  Horák.

 Nyní je v Česku 13 specializovaných traumacenter, kam jsou odváženi pacienti s těžkými zraněními. Podle ředitele největší české zdravotní pojišťovny by jich mělo být deset. „Kdyby se to vzalo přísně, stačila by dvě. I deset je ve srovnání s jinými zeměmi víc. Na deseti by ale mohl být konsenzus,“ upřesnil Horák.

To, že dostanou od července přidáno, lékaři ocenili. Se snížením počtu traumacenter však předseda odborné společnosti zatím nesouhlasí. „Těžkých úrazů přibývá. Ani dnes traumacentra nejsou ve všech regionech. Nevím, jak by se rozsáhlý počet těžkých úrazů s menším počtem traumacenter obhospodařil,“ řekl LN předseda České společnosti pro úrazovou chirurgii Leopold Pleva. „Může být třeba jedno centrum v republice.

Je celosvětově prokázané, že čím později je pacient ošetřen, tím dříve umírá. Jestli chceme, aby nám lidé umírali, není co řešit,“ dodal Pleva.
Na snížení počtu traumatologických center na deset teď chce Horák začít jednat právě s touto odbornou společností a také s ministerstvem. To dlouhodobě usiluje o koncentraci specializované péče na menší počet zdravotnických zařízení. „Je potřeba konsenzus najít,“ zdůraznil Horák. Například v Praze jsou tři traumacentra, zatímco Karlovarský kraj a Vysočina vlastní traumacentrum nemají.

 Pokud budou jednání probíhat hladce, mohl by nový systém začít fungovat prý už od začátku příštího roku. Pleva však upozorňuje, že zatím žádné setkání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na toto téma neproběhlo. Záležet tedy bude na tom, co přesně pojišťovna lékařům předloží.

V Praze tři centra, na Vysočině a Karlovarsku žádné
Podle ředitele Horáka by větší koncentrace usnadnila také práci záchranářům, kteří dnes v některých případech váhají, do které nemocnice zraněného převézt. Podle Plevy však tento problém ve většině krajů vůbec není. „Tyto problémy nejsou kromě Středočeského kraje. V Praze jsou tři tato centra, proto se zde dohadují, kam které pacienty vozit,“ tvrdí Pleva.

 O navýšení úhrad ze zdravotního pojištění se lékaři specializovaní na těžké úrazy snaží už několik let. „Na mém pracovišti ročně tratíme zhruba 22 milionů,“ uvádí Pleva. Podle ředitele Horáka je zapotřebí snížit počet traumacenter předtím, než se do nich budou kupovat nové přístroje. „Traumacentra těžce splňují podmínky, musí se dovybavit,“ vysvětluje. Některá centra mají zastaralé přístroje. Nové přístroje a další vybavení podle něj vyjdou na stovky milionů korun.