Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Odtajnění odměn úředníků? 18x zamítnuto. Tvrdohlavý důchodce ale bojuje dál

Česko

  6:10
PRAHA - „Jsem tvrdohlavý beran s ksichtem buldoka,“ popsal svou povahu jednasedmdesátiletý občanský aktivista Luděk Maděra ze Zlína, který už dlouhá léta bojuje za svobodný přístup k informacím. Ačkoli krajský úřad už poosmnácté odmítl jeho žádost o zveřejnění odměn zaměstnanců, nevzdává se. Kvůli nesprávnému úřednímu postupu požádal o odškodnění.

Aktivista Luděk Maděra foto: FB (Luděk Maděra)

Na jedné straně důchodce a neúspěšný kandidát do Senátu za Pirátskou stranu, na straně druhé odmítavý úřad, který zatajuje informace. Výsledek? Dva a půl roku trvající tahanice, žaloby a hádky o výkladu práva na informace.

V září 2012 požádal Maděra Krajský úřad Zlínského kraje o informaci, jaké mimořádné odměny dostali vedoucí odborů, ředitel, hejtman a náměstci v letech 2008 až 2012 „Jenže krajský úřad se zatnul a informace zkrátka nedá a nedá,“ shrnul pro Lidovky.cz důchodce ze Zlína více než dvouletou anabázi s tím, že si úřad interpretuje zákon podle svého. „Ve zdůvodněních krajského úřadu byly různé perličky. To jsem třeba nevěděl, že se bezbřehým způsobem ukájím nebo že mi úřad nezpůsobil žádnou újmu, protože mě nenutil, abych se ptal,“ řekl Maděra.

Luděk Maděra

Ing. Luděk Maděra (* 12. dubna 1943) vystudoval Chemicko-technologickou fakultu SVŠT v Bratislavě. Celý život se pohyboval okolo počítačů, je totiž expertem přes informační technologie. 

1. února 1999 nastoupil na radnici ve Zlíně jako vedoucí oddělení informačních systémů. S magistrátem však po svém odchodu svádí boj o informace.

Též neúspěšný kandidát do Senátu za Pirátskou stranu. 

Úředního martyrium bylo až donedávna založeno na opakujícím se scénáři.

Krajský úřad Zlínského kraje vydal rozhodnutí o odmítnutí žádosti, poté Maděra podal odvolání, načež ministerstvo vnitra rozhodnutí krajského úřadu zrušilo pro nezákonnost. A ačkoli je právní názor resortu závazný a krajský úřad se jím musí řídit, žádné informace nevydal (tedy v případě těch, kteří nějaké odměny dostávali). Důvod? Zveřejněním informací by prý došlo „k nepřiměřenému zásahu do soukromí těchto osob“. 

Úřad žádost Maděry ignoroval už celkem osmnáctkrát. „Jsem tak tvrdohlavý, že vždycky když mi žádost odmítli, podal jsem hned odvolání,“ uvedl. Sám sebe totiž popisuje jako tvrdohlavého berana, který „když se zakousne jako buldok, už nepustí“. Ještě před nějakou dobou by se musel zlínský důchodce donekonečna odvolávat, nyní má však možností díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle nějž nesmějí být platy zaměstnanců ve veřejné správě utajovány, více.

Maděra proto podal, po výzvě právničky, která mu s případem pomáhá, žalobu proti krajskému úřadu. „Jak dlouho to bude ležet na soudu, nevím,“ sdělil. Vedle toho navíc zažádal o odškodnění za nesprávný úřední postup. „Jako první blázen v republice jsem šel do toho s rizikem, že neuspěji a zaplatím to. Rozhodovali jsme se, o kolik žádat. Navrhl jsem jít prakticky na maximum, tedy 60 tisíc“ řekl aktivista. A to se mu zřejmě vyplatí - soud nárok na odškodnění uznal, částka však bude nižší.

Bojovník za informace 15x neuspěl. Teď má na drzé úřady soudní verdikt

Ačkoli se Maděra původně pídil po konkrétních informacích o odměnách zaměstnanců úřadu, nyní pro něj už nemají takovou cenu. Přestože s uplynulým časem pro něj zratily na hodnotě, neztrácí Maděra chuť se s úřadem dál přít. Byl to totiž právě on, který stál na počátku přelomového soudního rozhodnutí k otázce zveřejňování platů státních úředníků, které se stalo zásadním precedensem. 

Krajský úřad Zlínského kraje navíc není jedinou institucí, se kterou se Maděra hádá o své právo. Už několik let také bojuje také se zlínským magistrátem, kde na přelomu tisíciletí působil jako vedoucí oddělení informačních technologií a kde údajně odhalil tunelování a podvody. Od té chvíle se snaží získat údaje o platech a odměnách vedoucích úředníků i odtamtud, zatím však marně.

Žalobu v souvislosti s povinností zveřejnit informace o platech a odměnách podal také na Kancelář prezidenta republiky. Ačkoli Vratislav Mynář po dvou letech zveřejnil svůj plat, Maděra stále není spokojený, protože se nedočkal informací, které sám žádal. „Navíc není mou zákonnou povinností číst noviny,“ narážel na to, že Mynář informace sdělil prostřednictvím médií.

Dva hlavní závěry verdiktu rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu ze dne 22. října 2014

1. Informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se podle § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím zásadně poskytují

2. Povinný subjekt neposkytne informace o platu zaměstnance poskytovaném z veřejných prostředků jen výjimečně, pokud se tato osoba na podstatě vlastní činnosti povinného subjektu podílí jen nepřímo a nevýznamným způsobem a zároveň nevyvstávají konkrétní pochybnosti o tom, zda v souvislosti s odměňováním této osoby jsou veřejné prostředky vynakládány hospodárně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!