Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinští dobrovolníci se opevňují v Mariupolu. Útok čekají každým dnem

Svět

  6:00
MARIUPOL - Zatímco svět si po uzavření únorového příměří mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty opatrně oddechl, v přístavním městě Mariupol se šikuje a opevňuje početný oddíl ukrajinského dobrovolnického praporu Azov. Bojem zocelení veteráni očekávají útok proruských rebelů každým dnem, v mírové řešení konfliktu nevěří a ani ho nechtějí.

Ozbrojení separatisté na východě Ukrajiny. foto: ČTK

„Příměří se nám nelíbí. Stejně jako všechna předchozí, povede i toto jen k další nepřátelské ofenzívě,“ řekl deníku Moscow Times velitel praporu, vystudovaný historik Andrej Biletský. Za jeho zády se na březích Azovského moře mezitím přesouvalo dělostřelectvo k pravidelnému vojenskému cvičení.

„Ústupky povedou jen k další agresi. Válka bude nevyhnutelně pokračovat a skončí buď naší naprostou porážkou, nebo územní celistvostí - tedy navrácením Doněcku i Krymu,“ tvrdí Biletský.

Falešné zprávy z Ukrajiny: Kyjev chce smrt Rusů, vojáci plavou ve svastice

Zhruba tisícihlavý prapor Azov si za rok trvání občanské války získal pověst neohrožené a dravé bojové jednotky. Zároveň ji však mnozí označují za nebezpečný útvar, v němž bojují ostřílení vojenští veteráni, ale i lidé s radikálními nacionalistickými názory. Proruská propaganda se tohoto tématu ráda chytá a po internetu se šíří celá řada zavádějících informací a fotomontáží.

Skutečná fotografie vojáka praporu Azov.

Fotomontáž vojáka praporu Azov.

Frontová linie vede zbořeništěm

V Mariupolu panuje napjatá atmosféra. O tom, že rebelové zaútočí, tady nikdo nepochybuje. Otázkou je pouze, kdy se tak stane. Kdo se zrovna neúčastní cvičení, drží frontovou linii u 60 kilometrů vzdálené vesničky Širokino. Jde o jedno z míst, kde i přes podpis mírových dohod stále probíhají sporadické střety a obě strany od sebe dělí jen několik polozbořených, většinou opuštěných stavení. Pokud by se proruským separatistům podařilo linii protrhnout, mohli by zaútočit přímo na Mariupol.

A to by pro ukrajinskou stranu byl vážný problém. Město je totiž jedním z nejdůležitějších strategických bodů v Doněcké oblasti a pokud by padlo, otevřela by se rebelům cesta dále na jih Ukrajiny. Spolu se záborem Krymu by tak proruské síly na jihu země ještě více upevnily svou pozici. To ale vojáci z Azovského praporu nechtějí dopustit.

Ukrajinští patrioti

Původ praporu Azov sahá do dob uskupení Patriot Ukrajiny, které razilo myšlenku silného, autoritářského státu s centralizovanou ekonomikou. Lokální média čas od času informovala o potyčkách, do kterých se členové uskupení dostávali. Patriota Ukrajiny vedl právě Biletský.

Procházková píše z Ukrajiny: Mariupol na dostřel. Každý den se objevují nové kryty

Když v květnu minulého roku oficiálně vznikl prapor Azov, zapojil se ihned do bitev o Doněck a do menších střetů na březích Azovského moře. V září byl uznán jako oficiální součást ukrajinské národní gardy a Biletský začal svou rétoriku krotit.

Stránky Patriota Ukrajiny jsou mimo provoz a členové praporu vyvracejí jakékoli podezření z krajně pravicového smýšlení, které proti nim a Ukrajině jako celku rebelové rádi používají. O „fašistech z Kyjeva“ dříve hovořilo i Rusko, tuto myšlenkovou linii však před časem opustilo.

Dobrovolník, který narukoval do praporu Azov, odjíždí z Kyjeva na frontu na...
Příslušníci dobrovolnického praporu Azov (ilustrační snímek).

Bojovat za svobodu až do konce

Biletský tvrdí, že má několik solidních pěších a dělostřeleckých divizí a v současnosti se soustřeďuje na vybudování tankové síly. Vojáci mají kvalitní uniformy a dostatek techniky, se kterou mohou trénovat. Všichni jsou přitom dobrovolníci, kteří vydělávají mezi šesti až desíti tisíci hřiven měsíčně (asi 235 - 400 euro, v průměru kolem jedenácti tisíc korun - pozn.red).

Těžké zbraně na Ukrajině neutichly, tvrdí armáda i separatisté

Na otázku, jaké jsou jeho cíle nyní, Biletský odpovídá: „Máme pouze jeden cíl - bojovat za naši zem, dokud ji zcela neosvobodíme. Poté se ji pokusíme znovu vybudovat tak, abychom na ni mohli být hrdí. Věříme v sílu našeho národa,“ prohlašuje. Zároveň si však uvědomuje, že je stále kontroverzní postavou a to zvláště poté, co byl zvolen poslancem ukrajinského parlamentu, kam ho vynesla vlna patriotství a nacionalismu po záboru Krymu a výbuchu občanské války na východě Ukrajiny.

Politika appeasementu nefunguje

Ukrajinská politická reprezentace Biletského a jeho muže víceméně podporuje. Panují však obavy o to, jakou roli bude Azov hrát, až válka skončí. Někteří se obávají, že půjde do politického střetu s prozápadním blokem Petra Porošenka. Ostatně Biletský nemá ke kritice současné vlády nikdy daleko.

„Jak můžeme vyřešit konflikt mírovou cestou, když jsou části naší země okupovány? Vrátí nám Rusko Krym? Jak chcete mírovými prostředky zastavit přímou agresi?“ kritizoval postup vlády. Vlídně nemluvil ani o ukrajinské armádě a jejích vojenských prohrách.

Kariérní generálové moderní válce nerozumí

Neustále také volá po reformě armády, díky které by „generály z kanceláře“ nahradili velitelé s reálnými zkušenostmi z boje. Ukrajinské armádě podle jeho slov velí kariérní vojáci, kteří se umění války učili ještě za dob Sovětského svazu. Moderní konflikty se přitom od dřívějších konvenčních válek zásadně liší.

„Máme haldy generálů, kteří vystudovali v Sovětském svazu a nemají ani ponětí o tom, jak se bojuje dnes. Jsou to spíše státní úředníci, než polní velitelé. Tito lidé nechtějí bojovat a ani nevědí, jak na to,“ uzavírá Biletský. Jestli se jeho chmurné vize naplní, ukáží příští týdny a měsíce.

Jihoukrajinský přístav Mariupol.

Jihoukrajinský přístav Mariupol.