Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

USA a Japonsko stvrdily spojenectví a vyzvaly Severní Koreu k jednání

Svět

  15:57
TOKIO - K návratu k šestistranným jednáním vyzvali dnes Severní Koreu americký prezident Barack Obama a japonský premiér Jukio Hatojama při jednání v Tokiu. Vyzvali také Írán, aby pracoval na obnovení mezinárodní důvěry ohledně svých jaderných aktivit. Vyplývá to ze společného prohlášení obou představitelů vydaného po jejich více než devadesátiminutovém jednání, z něhož cituje agentura Reuters.

Americký prezident Barack Obama s japonským premiérem Yukio Hatoyamou foto: AFP

Obama a Hatojama zdůraznili, že pro Írán a Severní Koreu je životně důležité plnit své mezinárodní závazky týkající se jaderných programů.

Ocenili, že se obnovily snahy dosáhnout míru a bezpečnosti na světě bez jaderných zbraní. Zároveň potvrdili, že jsou odhodláni takový svět vybudovat.

Oba představitelé na tiskové konferenci slíbili, že budou těsně spolupracovat v oblasti nešíření jaderných zbraní. Japonsko souhlasilo, že v lednu uspořádá konferenci o jaderné bezpečnosti.

Americký prezident na dotaz novináře týkající se jeho případné návštěvy Hirošimy a Nagasaki, dvou japonských měst zničených v roce 1945 americkými atomovými výbuchy, odpověděl, že takovou návštěvu považuje za opodstatněnou a čestnou. "Během nynější návštěvy na to však nebudeme mít čas," řekl Obama. Dodal, že chce obě města navštívit někdy později.

Při přípravě návštěvy se o cestě do obou měst uvažovalo. USA se nikdy neomluvily za nevinné oběti výbuchů a žádný úřadující americký prezident Hirošimu a Nagasaki dosud nenavštívil.

Americko-japonské spojenectví - základ míru

Obama ujistil, že USA a Japonsko budou rychle řešit spor ohledně amerických vojenských základen na Okinawě. Základny, které byly zřízeny v rámci téměř padesát let trvající bezpečnostní aliance Tokia a Washingtonu, jsou velmi bolavým místem vzájemných vztahů.

Hatojama řekl, že se s Obamou dohodli na přezkoumání bezpečnostní aliance, která čelí novým výzvám. Obama k tomu dodal, že dlouhodobé vztahy mezi oběma zeměmi je třeba přizpůsobit potřebám 21. století.

Americký prezident také slíbil, že brzy oznámí svůj nový plán nastiňující budoucí strategii USA v Afghánistánu, a ujistil, že bude zcela transparentní. USA především zvažují, zda do Afghánistánu, kde už jsou osmým rokem zapojeny do války, vyslat dalších až 40 tisíc vojáků, nebo ne.

Šéf Bílého domu označil americko-japonské spojenectví za základ míru a prosperity v Asii.

Mír v Asii i Tichomoří

"Japonsko je mou první asijskou zemí, do které přijíždím jako prezident. Zahájil jsem cestu v Tokiu, protože spojenectví mezi USA a Japonskem je základem bezpečnosti a prosperity nejen pro obě země, ale pro celou asijsko-tichomořskou oblast," řekl Obama.

Japonsko je nejbližším spojencem USA v Asii od konce druhé světové války, ale od příchodu současného japonského premiéra, který chce vést nezávislejší politiku, se v nich objevuje určité napětí.

Hatojama také slíbil, že bude spolupracovat s USA v boji proti klimatickým změnám a v oblasti nešíření jaderných zbraní.

Obama zdůraznil, že bude trvat na přísném soudu pro údajného strůjce teroristických útoků proti USA z 11. září 2001 Chálida Šajcha Muhammada. "Bude na tom trvat i americký lid," dodal.

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného představitele Obamovy vlády uvedla, že Chálid Šajch Muhammad a další čtyři vězni z americké věznice Guantánamo na Kubě budou převezeni do New Yorku, kde budou souzeni před federálním civilním soudem. Oficiálně to má být oznámeno ještě dnes.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...