Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

USA navrhly Rusku spolupráci na radaru

Svět

  10:16
WASHINGTON - USA se snaží zmírnit rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem. Rusku předložily písemný návrh na spolupráci na protiraketové obraně ve střední Evropě. USA již podobný návrh učinili, ale Rusko si jej vyžádalo v písemné formě a tvářilo se, že by bylo možné ke spolupráci přistoupit.

Vladimír Putin a Condoleza Riceová foto: ČTK

Návrh Washingtonu by měl Moskvu přimět přehodnotit rozhodnutí odstoupit od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).


Americký návrh již projednávali představitelé obou zemí, avšak Rusko naléhalo na to, aby jej obdrželo v písemné podobě. Zástupci obou velmocí ho ale zatím odmítli zveřejnit. Návrh se týká amerického záměru umístit protiraketový radar v České republice a základnu s protiraketovými střelami v Polsku. Američané tvrdí,
že středoevropská část protiraketového deštníku má čelit hrozbě útoků ze zemí, jako je Írán, avšak Rusko v něm vidí hrozbu a vyhrožuje protiopatřeními. Jedním z nich má být i ruský odchod z CFE, klíčové smlouvy o evropské bezpečnosti po skončení studené války.


Nejmenovaný vysoký americký činitel AP sdělil, že návrh o protiraketové obraně zahrnuje nabídky, které minulý měsíc v Moskvě představila šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová a americký ministr obrany Robert Gates.

Hledání kompromisu 

Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navrhl Američanům společné využívání ruského radaru včasného varování v ázerbájdžánské Gabale, především ke sledování íránské hrozby, Američané však chtějí začlenit tento a další radary do společného systému protiraketové obrany. Na nabídku odložit aktivaci protiraketových střel ruští představitelé reagovali kladně, ale naléhali na uzavření závazné smlouvy, která by upřesnila postup při aktivaci. To se zase nezamlouvalo Američanům, sdělil AP nejmenovaný ruský činitel.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě byla podepsaná v roce 1990, ještě za existence dvou bloků v Evropě, NATO a Varšavské smlouvy. Po jejím zániku a rozšíření NATO byla v Istanbulu v roce 1999 modifikována. Rusku ale mimo jiné vadí, že smlouvou nejsou vázány pobaltské země někdejšího SSSR, které nyní patří do NATO. Je nespokojeno také s tím, že státy Severoatlantické aliance dosud neratifikovaly modifikovaný protokol
CFE domluvený v Istanbulu. NATO to odmítá učinit, dokud ruské jednotky neodejdou z Podněstří, separatistické části Moldavska.

Momentálně už chybí jen Putinův podpis k tomu, aby Moskva od smlouvy definitivně odstoupila; stát by se tak mělo o půlnoci z 12. na 13. prosince. Putin nicméně v úterý naznačil ochotu se k smlouvě vrátit, pokud ji alianční státy ratifikují a začnou plnit.

O čem je řeč v návrhu předloženém Rusku

- integraci protiraketových systémů USA, Ruska a NATO, aby se ochrana rozšířila na Rusko a celý Západ

- pravidelné inspekce ruských expertů na amerických zařízeních v Polsku, což však závisí ještě na souhlasu polské strany

- odklad aktivace protiraketových střel ve střední Evropě do doby, než se vyjasní, zda Írán může zasáhnout Evropu balistickými raketami.

Autoři: ,