Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

USA přestaly s evakuací zraněných z Haiti. Florida chce zaplatit za léčbu

USA

  15:49
PORT-AU-PRINCE - Více než dva týdny po ničivém zemětřesení panuje na karibském ostrově Haiti stále chaos a zoufalství, ale objevují se i známky toho, že život jde dál. Agentury píší o případech rabování, které skončily zabitím pachatele, ale také o snaze místních obyvatel podílet se vlastníma rukama na obnově země, třeba opravou poničených domů. Americká média mezitím informovala, že USA pozastavily evakuaci vážně zraněných obětí haitského zemětřesení na svoje území kvůli nevyřešenému sporu o zaplacení léčby.

Američané se chystají přepravit zraněnou holčičku do nemocnice. foto: ČTK

Velkým současným problémem chudého ostrova, kde zemětřesení pohřbilo až 200.000 lidí a zranilo další statisíce, je absence pořádku. Není stále jasné, jak a kdo bude řídit práce na obnově země, což ústí v chaos a rabování.

Agentura AP popsala případ, kdy se mladí lidé vydali rabovat poškozený obchod s domácími spotřebiči. Najatý strážce po Haiťanech, kteří odnášeli ledničky a trouby, vystřelil a jednoho z nich zabil. Když přišli - pozdě - situaci zklidnit američtí vojáci, muž už ležel hlavou dolů v kaluži krve u paty schodů vedoucích k obchodu.

Další Haiťané se ale prý snaží vracet k způsobu života před zemětřesením. Nálada v postižených oblastech je nicméně pod bodem mrazu. "Situace je jenom horší," uvedla šestačtyřicetiletá Josielle Noelová, která se spolu s ostatními desítkami lidí rozhodla začít opravovat vlastní pobořené betonové domky v chudém distriktu Canape Vert v Port-au-Prince.

Potraviny pro rodinu dostávají pouze ženy

Právě obnova země a pomoc místním jsou prioritami haitské vlády, ovšem jak poznamenává agentura AP, zatím pouze na papíře. Hlavními distributory pomoci jsou i nadále další státy a mezinárodní organizace. Světový program pro výživu (WFP) oznámil, že na Haiti zřídil 16 stálých stanovišť pro distribuci jídla, kam budou moci chodit vyzvedávat potraviny pro rodinu pouze ženy.

S další pomocí karibskému ostrovu přispěchalo Španělsko. Nabídlo systém genetické identifikace, který umožní bojovat proti obchodováním s dětmi.

Právě malí, často zranění, hladoví nebo osiřelí Haiťané jsou největšími oběťmi otřesů půdy. Podle odborníků na ostrově ke zhruba 380.000 sirotkům registrovaným před zemětřesením přibyly další desetitisíce.

Zaplatí za léčbu zraněných americká federální vláda nebo Florida?

Některé státy už ale svou intenzivní pomoc začínají omezovat. List The New York Times píše, že Spojené státy dočasně pozastavily transport velmi vážně zraněných obětí zemětřesení do svých nemocnic do doby, než se vyřeší, kdo péči zaplatí - zdali například jednotlivé americké státy, nebo federální vláda. Problematiku rozvířil guvernér Floridy Charlie Christ, který oficiálně požádal Washington, aby se podílel na pokrytí nákladů léčby některých pacientů - většinou lidí se zlomenou páteří a s dalšími vážnými zraněními včetně popálenin.

Na Floridě už prý ošetřili na 500 kriticky zraněných pacientů a transport pacientů do floridských nemocnic prý pokračoval tempem až 50 za den. "Florida nemá kapacitu, aby takovéto operace zaplatila," řekl Christ.

Američtí experti prý nyní zvažují žádost o uvolnění prostředků z národního fondu pro oběti neštěstí, který se běžně aktivuje při neštěstích na domácí půdě. Haiti je tématem i na nynějším ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, kde je podle agentury AFP vyvíjen tlak na soukromý sektor, aby na Haiti masivně investoval.

Autoři: ,