Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

USA při útoku ochrání Čechy jako první

Česko

  15:48
PRAHA - Hlavní česko-americká smlouva o radaru zaručí Čechům přednostní ochranu před možným raketovým útokem, pokud by na Evropu například letělo několik nepřátelských raket najednou. Česká republika se podle vyjednané smlouvy bude moci podílet na vývoji prováděcích plánů pro případ útoku. Ze smlovy dále vyplývá, že zajištění vnější bezpečnosti radaru bude mít na starost česká armáda.

Radar USA na atolu Kwajalein, Marshallovy ostrovy foto: Úřad vlády ČR

Smlouva, která čeká na podpis ministrů zahraničí ČR a USA a na ratifikaci parlamentu, dále zmiňuje závazek o koordinaci mezi NATO a USA při vývoji schopností protiraketové ochrany aliance. Smlouva také obsahuje prohlášení USA o záměru operační součinnosti s vyvíjející se protiraketovou ochranou NATO.

Uvozovky dolníPochopili jsme z jednání, že není důležité, kdo mačká knoflík, ale jak je ten systém naprogramovánUvozovky horní


Plány pro případ raketových útoků budou předem vytvořeny pro různé situace a Češi se na nich budou podílet. Například by se podle české diplomacie jednalo o situaci, kdy na spojence poletí šest nepřátelských střel, z nichž jedna by mířila na Prahu. Střela na českou metropoli by mohla být pro větší jistotu zneškodněna dvěma antiraketami, zatímco jiné jednou antistřelou. V případě vystřelení 11 nepřátelských střel, což je o jednu více, než má být ochranných protistřel v Polsku, by se jedna musela nechat dopadnout na cíl.

I v tomto případě by to podle ministerstva nebyla ta, která by letěla na ČR. "Pochopili jsme z jednání, že není důležité, kdo mačká knoflík, ale jak je ten systém naprogramován," řekla ČTK ředitelka bezpečnostního odboru ministerstva Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Podle ní bude plánovaná radarová základna v ČR a s ní propojené silo s deseti antiraketami v Polsku primárně pilířem na ochranu Evropy, pro Ameriku je druhotný, neboť má i jiná zařízení na svém území. Američané se obávají například napadení ze zemí jako je Írán či Severní Korea.

Američané se ve smlouvě přímo zavazují chránit a bránit Česko před možným útokem balistickými raketami, což je podle české diplomacie výjimečná dvoustranná bezpečnostní záruka. A pokud by Česku hrozil teroristický útok, Spojené státy přijaly závazek spolupracovat při odstraňování této hrozby. Mohlo by se to týkat mimo jiné i hrozby útoku na pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) i na samotnou radarovou základnu.

Základnu budou hlídat Češi
Jak bude základna fungovat?

Území radarové stanice zůstane podle smlouvy podřízeno suverenitě ČR a Česko bude mít vlastnické právo k radarové stanici. Vymezené území bude Američanům poskytnuto z české strany bezplatně.

Na základně bude moci být maximálně 250 amerických vojáků během předpokládaných pravidelných rotací. Jinak se očekává, že za běžného provozu tam bude necelá stovka amerických vojáků a pár desítek amerických civilistů.

Při výstavbě základny a během jejího provozu musejí Američané respektovat české právo. Dohoda řeší také využívání českých dodavatelů při stavbě stanice. Ti mají být za určitých okolností zvýhodněni: pokud Spojené státy obdrží nabídku od české firmy a ta bude stejná jako od firmy ze třetího
státu, Američané musejí dát přednost českému subjektu.

Budovy a nepřemístitelné objekty postavené Američany se stanou vlastnictvím České republiky. Američanům naopak zůstávají vlastnická práva k objektům, které se mohou přesunout. Mezi ně tak patří i samotný radar.

Nad radarovou základnou bude bezletová zóna. Ta ale může být zrušena v případě nějaké krizové civilní události, kdy by trasu nad radarem potřebovaly využívat například záchranné vrtulníky.

Pokud by na základně hořelo, hasiči by povolení ke vstupu na základnu nepotřebovali; stejně tak by tam mohla česká policie zatknout zločince, kdyby na základnu utekl.

S ohledem na předchozí "špatné
 zkušenosti" se sovětskými vojsky Česko dalo velký důraz na ochranu životního prostředí. Spojené státy budou odpovědné za případnou kontaminaci přírody. Před svým příchodem musejí také Američané vypracovat studii popisující stav životního prostředí.

Česká republika bude odpovídat za zajištění vnější bezpečnosti radarové základny, na starosti to bude mít vojenská policie české armády, vyplývá podle ministerstva zahraničí z hlavní česko-americké dohody o umístění radaru. Spojené státy budou odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na základně.

Uvažují o tom, že by na hlídání hranice vnitřního prostoru, kde mají být třeba kasárna, najaly soukromou bezpečnostní agenturu. Samotný radar budou střežit američtí vojáci.

Bezpečnost radarové základny bude jištěna v podstatě ve čtyřech pásmech. První bezpečnostní hranicí bude hranice vojenského újezdu Brdy, v němž má radar stát, další budou vnější hranice samotné základny, poté oblast například s ubytovnou či jídelnou na základně a poslední bude vnitřní plot ohraničující radar.

Dohoda, kterou vyjednala ministerstva zahraničí ČR a USA a podléhá souhlasu parlamentu, upravuje dále mimo jiné návštěvy státních činitelů včetně diplomatů ze třetích zemí akreditovaných v Česku. Pokud Američané dostanou žádost o návštěvu radaru od člověka z třetí země, musí s tím souhlasit nejdřív Česká republika. Návštěvy Čechů budou podle ministerstva schvalovat USA a naopak Američanů česká strana.
Autor: