Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

USA: Sýrii usvědčí video

Svět

  10:15
NEW YORK/PRAHA - Američané se po měsících vyhýbavého mlčení rozhodli předložit důkaz, že se Sýrie ve spolupráci se Severní Koreou diktátora Kim Čong-ila tajně pokoušela vyrobit nukleární reaktor. Mají prý k dispozici video, které natočili Syřané. Údajně je na něm vidět, jak se připravuje výroba reaktoru, který je takřka identický s reaktorem v korejském Jongbjonu.

Korea - reaktor. foto: AFP

Video zatím nebylo zveřejněno, ale už stačilo vyvolat ostrou odmítavou reakci Sýrie, která se od začátku aféry brání a tvrdí, že jde o záměrně vykonstruované obvinění. Záhadný útok zaměstnává už měsíce i média, která se bojí, že byla účelově zneužita.

Takže co se vlastně stalo? Krátce po půlnoci 6. září loňského roku narušily syrský vzdušný prostor čtyři izraelské stíhací bombardéry. Měly namířeno na utajované místo nějakých 90 kilometrů od hranic s Irákem. Útok nesl všechny rysy válečného aktu, přesto po něm zavládlo ticho. Ozvali se jen Syřané, ale rozpačitě. Nařkli Izraelce z narušení vzdušného prostoru, jejich oficiální prohlášení byla nicméně záhadně neúplná - nijak nespecifikovala, co bylo terčem útoku. Až o měsíc později přiznal syrský prezident Bašár Assad, že Izraelci zasáhli jistý cíl, který popsal jako „nevyužívanou vojenskou základnu“.

Izrael to nijak nekomentoval. Pár dní po útoku se však v médiích objevily první zprávy o tom, že bombardéry zničily nukleární reaktor, který na utajovaném místě budovali Syřané a Severokorejci. Nebylo by to poprvé, co Izrael zasáhl. V roce 1981 zničily jeho bombardéry nukleární reaktor Osirak, který budovali Iráčané poblíž Bagdádu. Tehdy ale Izraelci zveřejnili i důkazy (fotografie z útoku) a dovolili novinářům, aby si promluvili s piloty bombardérů. Tentokrát se o důkazech jen spekulovalo. Jedním byla severokorejská loď Al Hamíd, která kotvila v syrském přístavu Tartus. Dalším byly fotky místa ze satelitu.
Vzkaz pro Írán

Izraelcům měly pomoct informace od amerických tajných služeb, ale i o tom se jen spekulovalo. Událost nekomentovali ani Izraelci, ani Američané. „To ticho na všech stranách je ohlušující,“ napsal pár týdnů po útoku deník The Washington Post, „ale celé to vypadá spíš jako vzkaz pro Írán, který vláda už dlouho podezírá z toho, že vyvíjí nukleární zbraně: Amerika a Izrael dokážou identifikovat jaderné cíle, obelstít protileteckou obranu a zničit je.“ Oficiálně bylo ticho po pěšině, novinářům se ale ozvalo několik lidí, kteří mimo záznam potvrdili, že se Syřané skutečně pokoušeli vyrobit nukleární reaktor.

Jenže po několika týdnech zpochybnili snímky ze satelitu experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Pochybovačně se vyjádřil i analytik Joseph Cirincione, který argumentoval tím, že „Sýrie nemá ani peníze, ani technické zázemí na to, aby koketovala s jaderným programem.“ Podle něj šlo o čirou manipulaci, při které byla jednoduše zneužita média.

Jako důkaz pak propadla i severokorejská loď Al Hamíd. Prokázalo se totiž, že už léta operuje jen ve Středozemním a Černém moři a nejdál byla v Suezském průplavu. Po několika měsících se tedy na světě objevil další důkaz. Tentokrát má být „přesvědčivý“, jak prý už řekl jistý nejmenovaný expert na jaderné zbraně. Syrský velvyslanec v USA to přirovnal k situaci před invazí do Iráku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...