Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

USA tvrdí, že Sadr utekl z Iráku

Svět

  7:42
BAGDÁD/PRAHA - Kde se skrývá irácký radikální duchovní Muktada Sadr? V odpovědi na tuto otázku se Američané a iráčtí představitelé neshodnou. V době, kdy v irácké metropoli Bagdádu začíná rozsáhlá bezpečnostní operace, není jasné, kde hledat vůdce nejnebezpečnější šíitské frakce.

Radikální šíitský duchovní Muktada Sadr. foto: AFP

Právě Mahdího armáda, jejíž bojovníci jsou věrní Sadrovi, stojí podle americké armády za většinou sektářského násilí v posledních měsících. Americký prezident George W. Bush označil včera atentáty v Iráku za etnické čistky. Sám Sadr ale tvrdí, že útoky proti Iráčanům neschvaluje. Američané na něj krátce po invazi vydali zatykač, Sadr však nikdy zatčen nebyl.

O tom, že klerik uprchl do Íránu, informoval v noci na včerejšek americký generál William Caldwell. Sadr měl do Teheránu údajně odjet už před dvěma či třemi týdny. Důvodem byly obavy o vlastní bezpečnost před začátkem rozsáhlé vojenské operace americké a irácké armády.

Caldwellova slova ale včera Sadrovi poradci popřeli s tím, že jejich vůdce zůstává nadále ve svatém městě Nadžaf a v poslední době jen omezil vystupování na veřejnosti. Násir Rubáí, který vede Sadrův blok v iráckém parlamentu, řekl, že Sadr je stále v Iráku a "normálně pracuje".

Bezpečnostní operaci prý navíc schvaluje, a to i přesto, že je jinak silným odpůrcem americké přítomnosti v zemi.

Sadr je v současném Iráku klíčovým politickým hráčem - jím ovládaný šíitský blok tvoří čtvrtinu koaličních poslanců v parlamentu. Sadrovi ministři zasedají i v Američany podporované vládě Núrího Málikího.

Sadr se může i přes mládí (je mu něco málo přes třicet) opřít o silnou autoritu, kterou mu zajišťuje jeho původ. Klerik je totiž synem ajatolláha Muhammada Sádika Sadra, který byl zavražděn v roce 1999 za to, že odporoval diktatuře Saddáma Husajna. Muktada Sadr vychází z iráckého nacionalismu a jeho cílem je vytvoření státu striktně řízeného pravidly islámu.

Bush: Nevíme, zda za zbraněmi stojí íránská vláda
Mezi jeho příznivce patří především chudí obyvatelé bagdádské čtvrti zvané Sadr City. Nejtěžší boje sváděli Sadrovi bojovníci s Američany při dvou povstáních v roce 2004 v Nadžafu.

V posledních týdnech ale Američané zajali stovky členů Sadrových milic, které označují za největší bezpečnostní hrozbu v současném Bagdádu. Sadrův útěk do Íránu včera oficiálně popřely i tamní úřady.

Kdyby Sadra skutečně Íránci ukrývali, byla by to v očích Američanů další provokace. Už minulý týden Spojené státy Teherán obvinily, že dodává iráckým povstalcům zbraně. USA také tvrdí, že Íránci poskytují výcvik šíitům, kteří bojují proti americkým a britským vojákům. Použití íránských zbraní prý už stálo životy 170 spojeneckých vojáků.

Prezident Bush včera přiznal, že není jisté, zda v Iráku nalezené zbraně pašují členové íránských Revolučních gard na příkaz nejvyšších míst.

Obvinění Teheránu už v úterý zpochybnil americký generál Peter Pace, podle něhož nalezení íránských zbraní ještě neznamená, že by se do konfliktu zapojila vláda Mahmúda Ahmadínežáda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!