Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

USA uvalily nové sankce na Írán

Svět

  20:42
WASHINGTON - Spojené státy dnes oznámily nové, rozsáhlé sankce proti Íránu. Sankce jsou zaměřeny především proti íránskému ministerstvu obrany, proti íránským Revolučním gardám a řadě bank.

Riceová foto: HARAZ N. GHANBARI ČTK

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a ministr financí Henry Paulson na společné tiskové konferenci ve Washingtonu uvedli, že kroky, které Bushova vláda přijímá, jsou potrestáním Teheránu za jeho podporu teroristických organizací v Iráku a na Blízkém východě, za prodej raket a jaderné aktivity, uvedla agentura AP.


Riceová označila přijaté kroky, které jsou nejtvrdším americkým opatřením proti Íránu od obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu radikálními íránskými studenty v roce 1979, za součást komplexní politiky vůči ohrožujícímu chování Íránců. Dodala ale, že Washington zůstává otevřený diplomatickému řešení.


"Dnes já a ministr Paulson oznamujeme několik nových kroků, kterými se Íránu prodraží jeho nezodpovědné chování," řekla Riceová. Zopakovala ale, že Washington je nadále otevřený diplomatickému řešení, a vyzvala Teherán, aby přijal loňskou nabídku velmocí a vzdal se problematického jaderného programu výměnou za řadu pobídek včetně přímých rozhovorů s USA.

Nepohodlné Revoluční gardy

"Budeme otevřeni dialogu o jakékoli otázce. Ale pokud budou íránští
představitelé nadále pokračovat v cestě konfrontace, pak Spojené státy spolu s mezinárodním společenstvím budou jednat, aby tyto hrozby odvrátily," dodala Riceová. Nové sankce odříznou více než dvacítku subjektů včetně velkých bank, jednotlivců i společností vlastněných či kontrolovaných Revolučními gardami od amerického finančního systému. Jejich dopad bude pravděpodobně citelný v
mezinárodní bankovní komunitě.


Podle amerických představitelů sankce odrážejí rostoucí znepokojení Washingtonu nad úlohou, jakou hraje Írán v Iráku, nad jeho podporou Talibanu v Afghánistánu a nad odmítáním zastavit obohacování uranu, které podle USA má sloužit k výrobě jaderných zbraní. To ale Teherán popírá a tvrdí, že jeho jaderná energetika má sloužit jen mírovým účelům. "Íránská politika je zřejmě největší výzvou americkým bezpečnostním zájmům
na Blízkém východě a možná i ve světě vůbec. Příčinou je kombinace íránského terorismu, íránských represí doma a snaha získat technologii k výrobě jaderných zbraní - to je velmi nebezpečná směs," řekla už ve středu ve Sněmovně reprezentantů Condoleezza Riceová.


Zároveň s přijetím sankcí označila americká vláda íránské Revoluční gardy za šiřitele zbraní hromadného ničení a jejich součást, jednotky Kuds, za stoupence terorismu. Revoluční gardy mají asi 125.000 příslušníků a tvoří nejdůležitější část íránských ozbrojených sil.
Je to vůbec poprvé, co se Spojené státy rozhodly přijmout podobné sankce proti armádě jiné země. Tento krok má odpůrce především v Rusku, které opakovaně vyzývá k dialogu namísto dalších sankcí či vojenských akcí.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...