Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sledujte rozhodování Ústavního soudu minutu po minutě
15:37
Pozvolna se rozcházejí i lidé, kteří po dobu jednání o Lisabonské smlouvě demonstrovali před budovou Ústavního soudu v Brně.
14:54
Jednání se odročuje na úterý 3. listopadu 9:00

Nepřehlédněte

Program jednání Ústavního soudu
veřejné ústní jednání

Od: 27.10.2009 10:00
Do: 27.10.2009 15:00
Sp. zn. Pl. ÚS 29/09
Soudce zpravodaj: Rychetský Pavel JUDr.

Návrh skupiny senátorů Parlamentu České republiky na posouzení souladu Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství, resp. jejich vybraných ustanovení, s ústavním pořádkem.

Složení Ústavního soudu

Předseda: JUDr. Pavel Rychetský

Místopředsedové:
JUDr. Eliška Wagnerová, Ph.D
prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc.
Soudci:
doc. JUDr. Michaela Židlická, Dr.
JUDr. Dagmar Lastovecká
JUDr. František Duchoň
JUDr. Ivana Janů
JUDr. Jiří Mucha
JUDr. Jiří Nykodým
JUDr. Miloslav Výborný
JUDr. PhDr. Stanislav Balík
JUDr. Vladimír Kůrka
JUDr. Vlasta Formánková
JUDr. Vojen Güttler
prof. JUDr. Jan Musil, CSc.

14:51

Pavel Rychetský naslouchá závěrečné řeči ministra Fülleho

  • Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě.

    Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě. / Autor: Lidové noviny

14:50
Délka projevu ministra pro evropské záležitosti přesáhla půl hodiny. Je to tak jednoznačně nejdelší projev dnešního dne. Ministr reaguje na všechna vystoupení, po reakcích na podání senátorů nyní glosuje i na souhrny přečtené zástupci prezidentské kanceláře.
14:48
Závěrečné řeči už trvají více než hodinu. Ministr Füle je poslední, kdo mluví.
14:33
Ministr Füle se na rozdíl od svých předřečníků rozhodl vyjadřovat k návrhu část po části, nyní přešel k druhému (rozšiřujícímu) podání senátorů.
14:32
Hodnoty evropské a české jsou si blízké, tvrdí Füle.
14:31
Ministr Füle odmítá kritiku vágnosti některých ustanovení smlouvy. Podle něj jsou podobné formuce i v našich přepisech.
14:15
Demonstranti v klidu diskutují s kolemjdoucími, kterých se u nich zastavuje poměrně dost. "Ústava každého státu je jediná jistota, která zajišťuje správnou dělbu moci. A je napsána tak, aby to nebylo možné prolomit, ale případné podepsání Lisabonské smlouvy nastoluje jiný vztah, kdy se suverenita deklarovaná v ústavě na naše složky, přenáší jinam," shrnuje svoje přesvědčení jeden z demonstrujících, který podle svých slov není členem ani žádné strany, ani iniciativy. Vyjádřit svůj postoj ale přišel proto, že se obává ztráty svých občanských práv a jistot. "Chci, aby demokracie v rámci našeho státu zůstala," doplnil.
14:14
Demonstranti, které už ráno před zahájením jednání z prostranství před budovou vykázala policie do vzdálenosti sto metrů, nadále protestují. Skupinka asi dvaceti lidí je shromážděná na protějším chodníku okolo velkého transparentu Ne Lisabonské smlouvě. Někteří drží i menší cedule s nápisy, jako například Podporujeme svého prezidenta nebo Proti-ústavní soud. "Myslím, že tady budeme stát až do konce jednání soudu," uvedl jeden z aktivistů.Protest je společnou akcí občanské iniciativy D.O.S.T. a Strany svobodných občanů, kromě jejich zástupců se však akce účastní i další lidé.
14:07
Ministr Fülle, který zastupuje vládu, v závěrečném slově hodnotí vyjádření všech účastníků sporu.
14:06
Jako další si berou slovo Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Předseda Senátu byl neobvykle stručný. Uvedl, že vše podstatné již dodali. Podobně se zachoval i předseda sněmovny Miloslav Vlček.
13:59
Zajímavé je srovnání hromádek na stolech před soudci. Většina si z nich přinesla jen úzké svazky. Výrazně větší má Pavel Rychetský jako soudce zpravodaj, ale také například soudce Vojen Güttler. Ten se zabýval prvním návrhem Senátu jako celku na porovnání souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem, kdy soud rozpor nenašel.
13:57
Nyní má slovo zástupce prezidenta republiky.
13:54
Jen málokterý ze soudců si během proslovů dělá poznámky. Může to také znamenat, že spoléhají na následný přepis vystoupení (což by znamenalo, že rozhodnutí nemusí padnout dnes) nebo že soudci jsou již rozhodnuti. Nebo také prostý fakt, že už nepadají nové argumenty.
13:50
Slovo přebírá právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba a pokračuje v závěrečné řeči.
13:48
V sále je v tuto chvíli výrazně méně lidí než dopoledne. Nepřišli například někteří pracovníci a poradci samotného Ústavního soudu.
13:47
Senátor znovu mluví o zákoně o vázaném mandátu a žádá, aby Ústavní soud zrušil některé jeho pasáže, které umožňují schválit přenos kompetencí manším počtem hlasů či nečinností parlamentu. Návrh senátorů týkající se tohoto zákona přitom již soud v říjnu odmítl.
13:43
Oberfalzer ve své řeči v podstatě shrnuje všechny předchozí připomínky: ztrátu části práv ve prospěch EU, nepřenositelnost některých pravomocí, snadný princip převzetí části pravomocí členských států na evropskou úroveň, problematiku bezpečnosti, ale také například podle něj nevhodně formulovanou otázku vystoupení z EU.