Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Útočník z Barcelony je možná stále naživu a na útěku. Podezřelým je Abouyaaqoub

Svět

  7:18aktualizováno  15:24
MADRID - Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla španělská policie. Ta prý nyní pátrá po Younesi Abouyaaqoubovi, jehož španělská média označují za předpokládaného řidiče vozu.

Policisté během razií ve městě Ripoll severně od Barcelony. foto: ČTK

Původně byl za klíčového podezřelého považován 17letý Moussa Oukabir, který byl mezi pěti muži, jež policie zastřelila při pozdějším útoku ve městě Cambrils západně od Barcelony.

Podle policie podezřelí plánovali sofistikovanější útoky. Při středečním

výbuchu ve městě Alcanar ale přišli o materiál na bomby, takže místo toho provedli jednodušší atentáty za použití automobilů. Bezpečnostní úřady jsou přesvědčeny, že útoky v Barceloně a městě Cambrils byly dílem teroristické buňky čítající nejméně 12 členů.

Hrdina. Policista v Cambrils sám zabil čtyři teroristy a zachránil tak život kolegovi

V sobotu brzy ráno policie prohledala při pátrání po třech zbývajících členech buňky dva autobusy ve městech Girona a Garrigás na severozápadě Katalánska. Nikoho ale nenašla. Oznámila také, že v sobotu v Alcanaru provedla sérii kontrolovaných explozí.

Podle agentury AP po podezřelých pátrá také policie na jihu Francie. Podle některých informací španělsko-francouzskou hranici možná přejel vůz, který si pronajal jeden z členů islamistické buňky. Francouzi zavedli na hranici mimořádné kontroly.

Dvaadvacetiletý Abouyaaqoub se narodil v Maroku a žil ve městě Ripoll severně od Barcelony. Policisté v Ripollu zatkli tři lidi, další člověk byl zadržen v Alcanaru. Tři zatčení jsou Maročané, jeden je Španěl.

Památeční místo na místě, kde bílá dodávka smetla několik lidí.
Skupina obyvatel v kostýmech prochází Barcelonou s nápisem „My se nebojíme“ v...

Za hlavního podezřelého, který najel v Barceloně do lidí, byl považován Oukabir. V pátek pozdě večer ale policejní šéf Josep Trapero místní televizi řekl, že teorie, podle níž byl řidičem dodávky on, „má nyní menší váhu“.

List El País napsal, že roste přesvědčení, že hlavním podezřelým je Abouyaaqoub.

Oukabira policie podezírá, že použil bratrovy doklady k pronajmutí dodávky,která byla použita při barcelonském útoku, a další, jež byla nalezena o několik hodin později ve městě Vic severně od Barcelony a jež měla sloužit jako únikové vozidlo.

Teror mohl být strašnější. Chtěli naložit kamion výbušninami, ale nesehnali ‚řidičák‘ a explodovaly jim bomby

Policisté v pátek ráno zastřelili ve městě Cambrils pět útočníků, včetně Oukabira, poté, co tam při útoku automobilem zabili jednu ženu a zranili šest dalších lidí. Policie identifikovala tři z pěti usmrcených útočníků - byli jimi 18letý Said Aallaa, 24letý Mohamed Hychami a Oukabir.

Oukabirův bratr Driss byl mezi třemi lidmi zatčenými v Ripollu. Údajně se sám přihlásil policii s tím, že se na útocích nijak nepodílel a že doklady mu byly ukradeny.

Atentáty v Katalánsku si vyžádaly celkem 14 obětí. Zranění utrpěla více než stovka lidí z 35 zemí světa, dvanáct jich podle sobotního sdělení úřadů zůstává v kritickém stavu a 24 ve vážném. Mrtvé kromě Španělska potvrdila už Itálie, USA, Kanada, Belgie a Portugalsko. Mezi zraněnými jsou mimo jiné občané Francie, Německa, Británie, Rumunska, Rakouska, Turecka či Maroka. Filipínská vláda oznámila, že se pohřešuje sedmiletý filipínský chlapec. Jeho matka utrpěla vážná zranění.

Španělsko stupeň ohrožení nezvýší, další útok prý nehrozí

Španělská vláda v sobotu oznámila, že po atentátech v Katalánsku, které si vyžádaly 14 mrtvých a více než stovku zraněných, zachová stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni. Posílí ale bezpečnostní opatření, mimo jiné v turistických letoviscích. Teroristickou buňku stojící za útoky policie prý zneškodnila.

Vláda se rozhodla zachovat čtvrtý stupeň ohrožení terorismem, který v zemi platí od června roku 2015, oznámil ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Podle něj neexistuje bezprostřední nebezpečí dalšího teroristického útoku.

„Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit,“ uvedl Zoido. Vyšetřování podle něj pokračuje. K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva ale odmítl, že by byla buňka zneškodněná. „Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou,“ řekl. „Budeme o tom informovat, až budeme považovat buňku za zneškodněnou,“ dodal Oliva.

Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, „protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby“. Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo „buňce těžkou ránu“. „Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná,“ dodal.

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků.

Autor: