Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Útok proti Libyi začne za pár hodin, Česko se nezúčastní, stejně jako NATO

Svět

  9:05aktualizováno  13:42
PAŘÍŽ - Vojenské údery v Libyi po schválení příslušné rezoluce OSN se uskuteční "za několik hodin" a Francie se jich "samozřejmě" zúčastní. Sdělil to v pátek ráno mluvčí francouzské vlády François Baroin. Prvních leteckých úderů se údajně zúčastní i Britové. Zapojení do operací slíbil z arabských zemí Katar. Česká vláda s účastí armády v Libyi nepočítá, uvedl to premiér Nečas. Do bojových akcí se nezapojí ani NATO.

Rebelové v Rás Lanúf (Foto z 8.3. 2011) foto: Reuters

Severoatlantická aliance se zatím nezapojí do případného zásahu proti Libyi. Vyplynulo to z jednání velvyslanců členských zemí NATO. Aliance ale zintenzivní plánování a dál pracuje na různých možnostech, jak by se mohla zapojit. Novinářům to řekl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Evropská letecká služba Eurocontrol oznámila, že Libye uzavřela svůj vzdušný prostor pro veškerý provoz. Podle Reuters tímto krokem Tripolis předjímá vytvoření bezletové zóny nad Libyí schválené rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Televize Al-Arabíja mezitím informovala, že Kaddáfího síly dnes pokračují v těžkém ostřelování města Misuráta. Podle televize citující zástupce tamních povstalců nasadilyLibyjská města - mapa. provládní síly proti této poslední baště vzbouřenců v západní části země tanky a těžké dělostřelectvo. Podle arabské televize si útok vyžádal neupřesněný počet mrtvých a zraněných, a to i mezi civilisty.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek pozdě večer schválila nasazení vojenského letectva proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva, včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro rezoluci, kterou prosazovaly hlavně USA, Francie a Británie, hlasovalo deset z patnácti členských států Rady bezpečnosti. Pět členů, včetně Ruska, Číny a Německa, se hlasování zdrželo. Účast po hlasování v noci na pátek již slíbily další země.

Povstalci chtějí rychlou akci
"Nejedná se o okupaci libyjského území, ale o vojenské opatření k ochraně libyjského lidu, k umožnění, aby dosáhl své touhy po svobodě, a tedy k pádu režimu Muammara Kaddáfího," řekl mluvčí v místním rozhlase krátce poté, co RB OSN schválila na návrh Francie a dalších zemí nasazení vzdušné vojenské síly proti Kaddáfího silám.

Dále čtěte:

Baroin v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici RTL nebyl s to upřesnit přesný čas úderů, ani jejich cíle a formu.

Účast na očekávaných leteckých úderech s mandátem OSN již přislíbily například Norsko a Austrálie, počítá se s účastí Británie a Spojených států. Některé státy přitom přispějí letadly a další vojenskou technikou, jiné jako Itálie jen základnami a další logistikou. 

          V Benghází propukly oslavy po schválení rezoluce OSN

Povstalecké síly a jejich stoupenci uvítali rozhodnutí OSN, vzbouřenci v Benghází je začali okamžitě oslavovat střelbou do vzduchu. Po týdnech čekání na to, že Západ ve prospěch povstalců "usadí na zem" Kaddáfího bojové letouny a zastaví protiofenzivu jeho sil, však Libyjci, kteří utekli ze země před terorem, říkají, že chtějí vidět rychlou akci.

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243

Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že v noci na dnešek začne útok na baštu vzbouřenců Benghází. Podle očitých svědků byl však nakonec ve městě a okolí klid. Jistý vysoký představitel libyjského ministerstva zahraničí podle agentury AFP po schválení rezoluce OSN řekl, že Tripolis je připraven za určitých podmínek přistoupit na příměří. Tyto podmínky neupřesnil.

Kaddáfího síly útočí
Podle televize Al-Džazíra Kaddáfího syn Sajf Al-islam v pátek ráno oznámil, že do Benghází posílá "proti-teroristické jednotky". Televize Al-arabíja informovala, že Kaddáfího síly bombardují Misurátu.

Klíčové body jednání Rady bezpečnosti OSN

V noci na dnešek schválila Rada bezpečnosti OSN v rezoluci číslo 1973 všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru.

Pro rezoluci, která otevřela cestu k zahraničním leteckým úderům v Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů (Čína, Rusko, Německo, Brazílie a Indie) se hlasování zdrželo.

Vojenské základny by měla zajistit Itálie. Některé státy přispějí letadly a další vojenskou technikou. Z arabských států se do akce hodlá zapojit Katar.

 Zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Operaci proti libyjskému režimu odmítlo Německo. Německý ministr zahraničí Westerwelle vyloučil účast bundeswehru na vojenské akci proti Libyi.

Prezident USA Obama, britský premiér Cameron a prezident Francie Sarkozy se shodli na tom, že Libye musí vyhovět rezoluci OSN a ukončit násilí. 

Autoři: , ,