Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Útoky v Burkině Faso: 29 obětí, teroristé zabíjeli jen bělochy, tvrdí svědek

USA

  7:22aktualizováno  21:25
OUAGADOUGOU - Francouzský velvyslanec v Burkině Faso Gilles Thibault na twitteru tvrdí, že obětí teroristických útoků v metropoli Ouagadougou v noci na sobotu je 27. Burkinafaské úřady informují o 29 obětech, další desítky lidí utrpěly zranění. Podle svědka citovaného burkinafaskou televizí atentátníci, kteří zaútočili na hotel a kavárnu, s jedinou výjimkou zabíjeli výhradně bělochy.

Francouzští vojáci se v Burkině podíleli na zásahu proti teroristům. foto: Reuters

Podle Thibaulta nejsou mezi zabitými atentátníky ženy. Burkinafaský prezident Roch Marc Christian Kaboré předtím uvedl, že ze čtyř zabitých útočníků jsou dvě ženy. Burkinafaská televize rovněž uvádí, že v souvislosti s útokem byli zatčeni tři lidé.

Teroristé se také prý před útokem modlili v mešitě, která se nachází hned za hotelem.

K útoku se podle agentury AP na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Francouzský prezident François Hollande atentát odsoudil jako „zbabělý“.

Únos ve stejnou dobu

Na severu západoafrické Burkiny Faso byli v noci na sobotu uneseni dva australští občané - lékař a jeho žena. Oznámil to burkinafaský ministr státní bezpečnosti. Není jasné, zda incident souvisí s nočním teroristickým útokem v centru metropole Ouagadougou

Prezident Kaboré zároveň oznámil, že počet mrtvých je nejméně 29. Atentát označil za „zbabělý a ohavný“ čin. Ministr státní bezpečnosti už předtím uvedl, že oběti jsou 18 různých národností. Jejich výčet stále není znám. Přinejsmenším pět mrtvých je z Burkiny Faso, dva z Francie a dva ze Švýcarska.

Teroristé kolem 21:30 SEČ nejprve vtrhli do kavárny, kde bylo podle místní televize v tu dobu asi 100 lidí, a poté vnikli do hotelu, oblíbeného mezi západními diplomaty a podnikateli. Předtím před hotelem zapálili několik aut a motorek. Pachatelé na místo činu přijeli automobily, které byly registrované v Nigeru.

Další útoky v Turecku: kurdští povstalci zabili šest lidí, na 40 zranili

„Zrovna jsme otevřeli a uvnitř bylo několik zákazníků, když jsme uslyšeli výstřely,“ řekl agentuře Reuters číšník z blízké restaurace. Tři teroristé podle něj stříleli do vzduchu. Lidé začali utíkat. „Útočníci pak začali střílet v kavárně Cappuccino a zapálili ji,“ dodal.

Po několika hodinách příprav zahájily místní jednotky zásah, logisticky je při tom podpořili francouzští vojáci, kteří dorazili ze sousedního Mali. Akce, kterou komplikovala skutečnost, že teroristé nastražili v hotelu výbušniny, skončila v sobotu po 09:00 SEČ.

Na pomoc přijeli i francouzští a američtí vojáci.
Před hotelem Splendid vypukl po útoku teroristů požár.

Policisté pak podle agentur prohledali okolní hotely, aby se ujistili, že se v nich neschovávají žádní extremisté.

Mezi osvobozenými byl mimo jiné burkinafaský ministr veřejných služeb, práce a sociálního zabezpečení. České ministerstvo zahraničí podle své mluvčí Michaely Lagronové nemá informace, že by se na místě nacházeli nějací Češi, a ani to nepředpokládá.

Zabiti byli tři islamisté - podle burkinafaského ministra vnitra „jeden Arab“ a „dva černí Afričané“.

K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Uvedla to skupina SITE, která monitoruje islamistické struktury. Konkrétně má podle ní atentát na svědomí islamistické hnutí Murábitún, založené před několika lety obávaným alžírským radikálem Mochtárem Belmochtárem, o kterém se již několikrát spekulovalo, že je už po smrti. Murábitún loni v prosinci oznámil, že se sloučil s AQIM.

Murábitún se přihlásil už k atentátu na hotel v maliském Bamaku loni v listopadu. Zahynulo tehdy 22 lidí.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. Loni v září uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země byla dosud teroristických útoků ušetřena.

Organizace AQIM

  • Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM) vznikla v roce 1998 oddělením od extremistické Islámské ozbrojené skupiny (GIA) Antara Zuábrího jako Salafistická skupina pro kázání a boj (GSPC). Po potlačení vládním vojskem se stáhla do vládami nekontrolované rozlehlé části Sahary na pomezí Alžírska, Mali a Mauretánie.
  • GSPC, která stála v roce 2003 za únosem 32 zahraničních turistů na jihu Alžírska, již v březnu 2002 Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací. Nynější AQIM figuruje na takových seznamech řady zemí včetně EU, USA a Ruska.
  • V červnu 2004 byl alžírskými vládními vojáky zabit šéf skupiny Nabíl Sahráví. GSPC pak v září 2006 vstoupila do celosvětové teroristické sítě Al-Káida a v lednu 2007 se přejmenovala na Organizaci Al-Káida v muslimském Maghribu.
  • V Alžírsku se AQIM přihlásila k několika teroristickým útokům s desítkami obětí.
  • Jedním z hlavních vůdců AQIM byl nebo stále je alžírský terorista Mochtár Belmochtár (Belmochtár je považován za jednu z vůdčích postav světového terorismu; byl údajně zabit v červnu 2015 při americkém leteckém úderu v Libyi, libyjští islamisté ale jeho smrt popřeli), který přenesl těžiště teroristických akcí do Mali; v posledních měsících údajně žil v Libyi, kam přešel z Mali a odkud chtěl kontrolovat Saharu.
  • AQIM byla také podle odborníků spojena s nigerijskou islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram; ozbrojenci z Boko Haram byli údajně v letech 2012 a 2013 trénováni v táborech AQIM na severu Mali.
  • AQIM vytvořila volné uskupení s několika dalšími islamistickými teroristickými skupina (např. s Hnutím pro jedinečnost a džihád v západní Africe - MUJAO, které ovládlo pouštní oblasti na severu Mali). Jejich nadvládu zlomila až francouzská intervence v lednu 2013.
  • AQIM stála za mnoha únosy západních rukojmí. Propouštění zadržovaných výměnou za výkupné bylo, krom obchodu s narkotiky a se zbraněmi, významným zdrojem příjmů. Několik rukojmích nepřežilo.
  • V poslední době se objevily informace o ztrátě vlivu AQIM, ke konci loňského roku měla organizace podle francouzských zdrojů asi 200 bojovníků. Loni v prosinci oznámila skupina Murábitún (Al-Murabitun), kterou založil Belmochtár, že se sloučila s AQIM.
  • Loni v prosinci se podle některých zdrojů AQIM podílela na útoku na hotel v malijském Bamaku (19 obětí). K útoku se přihlásila skupina Murábitún, která ve svém prohlášení oznámila, že se na útoku podílela také další odnož Al-Káidy, která si říká Saharský emirát.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha