Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vylepšení domácího rozpočtu? Prodejte zbytky od večeře sousedům

Jídlo

  7:00
Zbytky od večeře v plastových krabičkách, které se týden povalují v lednici a nakonec skončí v odpadkovém koši. Typický obrázek známý v každé domácnosti. V Athénách na tenhle problém teď vyzráli: přebytky od večeře nabízejí domácnosti na webových stránkách za drobný poplatek sousedům z okolí.

Uvařili jste moc velkou večeři? Nabídněte ji za poplatek sousedům. foto: Shutterstock

Každé ráno Marilena Zachou vstane, uvaří si kávu, vypraví děti do školy a začne vařit. Server BBC popsal, jak mladá Řekyně prodává večeře sousedům z okolí.

Jak se také vyvarovat plýtvání:

Tradičním jídlem je v Řecku musaka. Marilena osmaží cibuli a mleté jehněčí maso na olivovém oleji, přidá koření a než je základ připravený, stihne na internet nahrát popis jídla, počet porcí a údaje o poplatku. Během chvíle začnou strávníci z okolí posílat objednávky. Do večera je jídlo prodané a Marilena už jen pošle informace o adrese.

Několik domácností z nejbližšího okolí bude mít ten den k večeři stejné jídlo. Nezůstanou tak žádné zbytky a Marilena navíc přidá peníze do rodinného rozpočtu. Není to ojedinělá záležitost, nový trend se objevuje v celých Athénách.

Jídlo jako od maminky za tři eura

Nejčastěji tím vypomáhají domácímu rozpočtu ženy na mateřské dovolené nebo v domácnosti. Ráno odvezou děti do školky, poté vymyslí, co budou vařit a na internetu uveřejní, kolik porcí mohou nabídnout a za jakou cenu. Během dne si lidé z okolí objednávají porce a večer si je jen vyzvednou na uvedené adrese. Zaneprázdnění pracovníci, studenti i vyčerpaní rodiče si tak mohou objednat u sousedů večeři za méně než čtyři euro.

Server sdružuje amatérské kuchaře.

"Nemohla jsem nikdy odhadnout správnou porci pro členy naší rodiny," vysvětluje Marilena, co ji k prodávání večeří přivedlo. "Nemáme kočku ani psa a spoustu jídla jsem vyhazovala," popisuje. Teď je přihlášená na webu Cookisto, který sdružuje amatérské kuchaře i jejich zákazníky. Na jejím profilu mohou jídlo strávníci rovnou ohodnotit. Obvykle pějí chválu. Třeba její musaka byla popsána jako jídlo, které "je připravované bez přemíry oleje, z kvalitních ingrediencí a výborně chutnající".

Síť původně vznikla jako projekt diplomové práce studenta Michalise Gkontase. Za několik měsíců od spuštění už sdružovala 12 tisíc athénských kuchařů. V nejbližší době začne fungovat i v další evropské metropoli, v Londýně.

Pomoc v krizi

"Je to nakonec výhra pro všechny," řekl serveru mladý student. "Kuchaři si něco málo vydělají a ostatní dostanou skvělé domácí jídlo levněji, než kdyby si ho objednali na dovážku z restaurace."

Marilena si tak každý měsíc přivydělá asi 200 euro. Ale sama říká, že peníze nejsou jedinou motivací. "Připadá mi, že nás ekonomická krize semkla. Mnoho studentů se snaží vyjít s penězi, byla jsem na tom podobně. Živila jem se chlebem a jídlem od stánku. Je fajn, že jim teď mohu nabídnout jídlo, jaké by jim uvařily maminky, navíc za pár korun."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!