Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Afghánistánu zabil nejlepší lidi CIA. Teď se ukázalo, že byl dvojí agent

Svět

  9:38
WASHINGTON/PRAHA - Útočník, který v prosinci v Afghánistánu usmrtil sedm agentů CIA a člena jordánských tajných služeb, paralelně spolupracoval s Američany i s Al Kajdou.

Logo CIA foto: Reprofoto

Když došlo na sklonku minulého roku v Afghánistánu ke krvavému atentátu v provincii Chóst, byl to pro Američany šok. Další otřes pro ně znamenalo zjištění, že útočník byl podle všeho dvojí agent, který pracoval jak pro jordánské a americké tajné služby, tak pro teroristickou organizaci Al Kajda.

Atentátník byl identifikován jako šestatřicetiletý lékař Humám Chalíl abú Mulal Balaví z jordánského města Zarka (což je shodou okolností město, odkud pocházel šéf irácké odnože Al Kajdy Abú Músá Zarkáví, který byl Američany zabit v roce 2006). Balaví se ke spolupráci s tajnými službami dostal před více než rokem. Tehdy byl v Jordánsku zadržen kvůli podezření z napojení na teroristickou síť Al Kajda.

Jordáncům se ho podařilo (nebo se tak alespoň domnívali) získat na svou stranu a pověřili ho speciálním úkolem - dostat se do blízkosti muže číslo dvě v Al Kajdě, Egypťana Ajmána Zavahrího. Jako informátora ho však zároveň využívala podle médií i americká Ústřední zpravodajská služba CIA (která to ovšem dosud oficiálně nepotvrdila). Informaci, že Balaví byl dvojím agentem a rok klamal americké a jordánské tajné služby, zato potvrdil mluvčí radikálního islamistického hnutí Taliban. Podle něj útočník patřil ke skupině stoupenců Al Kajdy, kteří operují uvnitř afghánské armády.

Dvojí agent

Mulal Balaví
Jordánský lékař, který na konci loňského roku během sebevražedného atentátu v Afghánistánu usmrtil osm lidí. Jeho příbuzní uvedli, že toužil zemřít ve svaté válce. Na internetu prý také publikoval články a vyzýval v nich k džihádu proti USA a Izraeli.



K osudnému útoku došlo 30. prosince na východoafghánské vojenské základně, která je využívána také civilisty pracujícími v zemi na rekonstrukčních projektech. Balaví si zde sjednal schůzku se svými spolupracovníky pod záminkou, že má pro ně velmi důležité informace o Zavahrím. Místo toho ale vtrhnul do armádní posilovny a odpálil výbušninu umístěnou na svém těle. Při útoku zemřelo sedm agentů CIA a jeden člen jordánské tajné služby. Jím byl Šarif Alí bin Zaj, bratranec jordánského krále Abdulláha a kapitán jordánské armády, který byl podle všeho s Balavím v nejužším kontaktu.

Proč neprošel kontrolou?
V neděli se k útoku přihlásil šéf Talibanu v Pákistánu Hakimulláh Mehsúd. "Jsme zodpovědní za útok na CIA v Afghánistánu," citovala americká televizní stanice CNN jeho prohlášení. "Sebevražedný atentátník byl jordánské národnosti. Potvrdí to i CIA a jordánská vláda," doplnil.
Atentát byl označen jako největší ztráta pro CIA od roku 1983, kdy byla bombardována americká ambasáda v Bejrútu.

Odhalení, že Balaví byl dvojím agentem, zároveň vysvětluje dohady, jak mohl takto ozbrojený muž proniknout do základny, aniž by ho odhalily bezpečnostní kontroly. Podle amerických médií ho totiž vůz vyzvedl před vchodem do základny a přivezl jej bez prověření dovnitř.

Jak vysvětlil AP nejmenovaný bývalý člen CIA, lidé, kteří jsou takto získáni pro spolupráci, většinou nemusejí projít běžnou kontrolou. "Když se s nimi snažíte vybudovat vztah a doslova chcete, aby pro vás riskovali (svoje životy), musíte udělat hodně pro to, abyste získali jejich důvěru," řekl.
Podle amerického listu The New York Times může útok mimo jiné poškodit vztahy mezi jordánskými a americkými tajnými službami. Jordánci jsou totiž jedněmi z nejbližších spojenců USA na Blízkém východě. Tyto dvě země spolu léta spolupracují zejména v oblasti pátrání po špičkách Al Kajdy - Ajmánovi Zavahrím a Usámu bin Ládinovi, protože jordánští agenti se daleko lépe infiltrují do struktur teroristické organizace.