Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Barmě se po 20 letech konají 'všechno, jen ne svobodné volby'

Svět

  9:12aktualizováno  13:13
RANGÚN - Barmě se poprvé po 20 letech konají parlamentní volby, které vládnoucí vojenská junta je vyhlásila po vytrvalém mezinárodním tlaku. Před několika hodinami se volební místnosti uzavřely a junta podle agentury AP uvedla, že výsledky budou zveřejněny "včas". Podle analytiků je téměř jisté, že hlavní politická strana vojenského režimu vyjde z hlasování jako vítěz.

Volby jsou zmanipulované. Barmánec na thajských hranicích ukazuje gesto nesouhlasu. foto: ČTK

Americký prezident Barack Obama dnes volby označil za "všechno, jen ne svobodné a spravedlivé".

Volby, které začaly v 00:30 SEČ, skončily dnes v 16:00 místního času, tedy v 10:30 SEČ. Barmánci v nich rozhodovali o 1158 poslaneckých mandátech v jednom svazovém parlamentu a 14 regionálních shromážděních. V každém z nich již je čtvrtina míst vyhrazena armádě.

Aktivisté s portrétem opoziční političky Do Aun Schan Su Ťij protestují před barmskou ambasádou v Tokiu

Exilový magazín uvedl, že vojenská junta vyhlásila na příštích 90 dní výjimečný stav, čímž ještě zkomplikovala možnost protestů proti volbám.

Vítěz je jasný
Poslední volby v roce 1990 vyhrála s výrazným náskokem Su Ťijina NLD, ale vojenská junta jí odmítla předat moc. Politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci. Sama disidentka kandidovat nemohla.

Volby v Barmě

"Nebudu volit, protože u toho není NLD," řekla podle agentury DPA dnes ráno asi pětatřicetiletá žena v hlavním městě Rangúnu. Junta prý slíbila "demokracii s pevnou disciplinou". "To znamená, že bude mít elektřinu, vodu a svobodu projevu," míní podle DPA další volič.

Účast je malá
Jak informovala Reuters, volební místnosti v Rangúnu téměř zely prázdnotou.

Před nimi hlídkovali ozbrojení policisté a v ulicích konvoje vojenských aut. Internet fungoval omezeně kvůli opakovaným výpadkům, z nichž je podezírána junta. Na některých místech v Rangúnu nešel elektrický proud.

Naděje do budoucna

"Už příliš dlouho je bamrskému lidu odmítáno právo rozhodovat o vlastním osudu," prohlásil dnes Obama. Barmský vojenský režim je u moci bezmála 50 let.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes během návštěvy Austrálie podle AP řekla, že volby znovu ukazují zneužívání ze strany junty, a označila je za signál "zoufalých" podmínek panujících v tomto represivním státě. V proslovu australským vysokoškolským studentům však vyjádřila naději, že z voleb mohou vzejít noví lídři, kteří by mohli změnit dosavadní směřování země.

Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij, se voleb nezúčastnila, protože podle nového volebního zákona musela skončit svou činnost. Povolení k účasti ve volbách nicméně dostala strana, kterou založili bývalí členové NLD. Organizace se tak připojila k 37 dalším nově vzniklým stranám a pěti již existujícím skupinám.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!