Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Bejrútu zuří plakátová válka

Svět

  9:06
BEJRÚT - Vleklá politická krize s desítkami mrtvých a tíživé vědomí toho, že od konce občanské války neuplynulo ani dvacet let. Takové jsou poslední tři roky v Libanonu, kde se vnitropolitické neshody už opět řeší pouličními boji a atentáty. Bezpečnostní složky proto nyní navrhují východisko, jak tlumit vášně v Bejrútu: odstranit z ulic desítky tisíc plakátů znepřátelených politických stran.

Verbování z plakátů. Vůdce Hizballáhu HasanNasralláh a Imád Mugníja, světoznámý terorista zavražděný nedávno v Damašku, na jednom z propagačních letáků v Bejrútu. foto: Foto: Eva Turečková

„Plakáty s tvářemi politiků a vlajky různých frakcí ukazují, komu je loajální ta či ona čtvrť,“ řekl LN bejrútský politolog Abdo Saad. „Jisté ale je, že zvyšují napětí. Mnoho krvavých střetů začalo právě strháváním vlajek druhého tábora.“

Sliby znesvářených stran versus realita na ulici
Problém už musela začít řešit i libanonská vláda, do níž se po téměř dvouleté krizi vrátilo několik opozičních skupin, včetně militantního šíitského hnutí Hizballáh. Podle deníku al-Haját ministři z obou znesvářených táborů společně probírali, zda by ke klidu v libanonské metropoli přispělo, kdyby se armáda a další vládní bezpečnostní složky zapojily do odstraňování politických symbolů z ulic. Armáda už prý kvůli tomu začala vyjednávat s jednotlivými stranami. V ulicích to ale prozatím vidět rozhodně není. Sunnitské čtvrti zůstávají oblepeny portréty zavražděného expremiéra Rafíka Harírího.

Ulice jihobejrútské šíitské čtvrti Haret Hrejk zase zdobí tváře desítek mladíků s plnovousem - „mučedníků“ Hizballáhu, kteří zahynuli v boji proti Izraeli. A pro vlnící se žluté vlajky Hizballáhu a podobizny jeho šéfa Hasana Nasralláha pomalu ani není vidět na nebe.  Nelze přitom ponechat stranou ani zelené vlajky šíitského hnutí Amal nebo rudé čtyřcípé hvězdy velkosyrské strany.

V libanonském prostředí nejde o nic nového. „Fungovalo to tak už za občanské války,“ připomíná 45letý Bejrúťan Hamza. „Ozbrojenci některé skupiny obsadili ulici a během chvíle byla oblepena vlajkami a fotkami jejích politických představitelů. O tom, která z válčících stran měla právě převahu, bylo možné soudit i podle těch všudypřítomných letáků.“ I proto chce libanonská vláda dosáhnout toho, aby se v ulicích další plakáty propagující politiky, živé či mrtvé, prostě neobjevovaly. A ty, které tu už visí, by prý měly co nejrychleji zmizet. Zejména z příjezdových komunikací do Bejrútu, podél dálnice z letiště a poté i ze všech čtvrtí.

A co teprv volební zákon...
Pravdou ovšem je, že se libanonská „vláda národního usmíření“ není schopna shodnout na daleko důležitějších věcech, než je plakátová výzdoba ulic - například na novém volebním zákonu. Nebo na tom, zda si má Hizballáh jako jediná strana a „hnutí odporu“ ponechat své obří arzenály zbraní.

 Včera se proto v prezidentském paláci konala usmiřovací sešlost šéfů hlavních politických stran. Zájem na ní projevil jak vůdce hlavní prozápadní frakce Saad Harírí, tak šéf Hizballáhu Nasralláh. „Musíme zůstat jednotní,“ apeloval na přítomné prezident Michel Sulajmán.

 Praktický výsledek dialogu je ale značně nejistý. Politická teorie a realita tu totiž ruku v ruce příliš nejdou: svědčí o tom například i násilná smrt Sáleha Arídího z prosyrské Libanonské demokratické strany, jehož mercedes přesně před týdnem rozmetala nastražená bomba.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!