Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Česku se začíná prosazovat trend sociálních kaváren

Jídlo

  18:19
PRAHA - Nejen kvalitní kávu, ale také pomoc lidem, kteří mají ztížené podmínky při vstupu na trh práce, nabízí takzvané sociální kavárny. Na fungování takových podniků se mimo jiné podílí například zaměstnanci se sluchovým postižením či lidé pečující o nemocného příbuzného. Kavárny se sociálním rozměrem spolu s dalšími podniky nabídnou od pondělí do pátku doprovodný program k akci Prague Coffee Festival, která se uskuteční 5. října.
Kavárna. Ilustrační foto.

Kavárna. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle ředitele festivalu Daniela Kolského sociální kavárny vynikají zajímavým přístupem ke kavárenství. "Je to jednoznačně trend, který může fungovat a propojovat jednotlivé skupiny. Někdo, kdo byl před dvaceti lety jen zavřen v ústavu, je součástí společnosti s plnohodnotným zaměstnáním," řekl Kolský. Provoz sociálních kaváren podporují dotace z Evropské unie, o které lze od roku 2009 požádat v rámci tzv. sociálního podnikání.

Ekologický přístup

To se kromě společenské odpovědnosti vyznačuje také ekologickým přístupem. Sociální kavárny se tak zaměřují na spolupráci s regionálními výrobci a nabídku domácího pečiva, nápojů či místních specialit. "V rámci předfestivalového týdne jsme připravili speciální nabídku domácích limonád, horkých nápojů a dezertů," uvedli provozovatelé pražského Café Bazaar, které zaměstnává sociálně znevýhodněné mladé lidi, kteří vyrůstali v nepříznivém rodinném prostředí nebo dětských domovech.

Domácí dorty a koláče nabízí také Tichá kavárna na Praze 8, která zaměstnává osoby se sluchovým postižením. "Nyní zde pracují čtyři neslyšící barmani, dvě neslyšící pekařky a na částečné úvazky také neslyšící uklízečka a účetní," uvedli její provozovatelé s tím, že cílem kavárny je také osvěta mezi slyšící většinou, propagace znakového jazyka a bourání komunikačních bariér mezi slyšícími a neslyšícími.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci festivalu se představí také podnik Naše kavárna v Thomayerově nemocnici v Praze. Projekt vznikl v roce 2011 v rámci dobrovolnického centra Lékořice s cílem nabídnout práci maminkám, které mají dlouhodobě hospitalizované děti na jednotce intenzivní péče. Podnik, který je zrekonstruovaný do podoby třicátých let, vznikl za podpory přispěvovatelů z řad velkých firem i anonymních dárců.

Programy v českých kavárnách se spolu s akcí Prague Coffee Festival uskuteční v souladu s mezinárodním dnem kávy, který připadá na 1. října. V Kanadě, Británii, Spojených státech nebo například Švédsku se ale svátek kávy slaví už dnes. Historii horkého nápoje spolu s kulturním programem nabídne také Týden kávy, který odstartuje v úterý v Brně.

Autoři: ,