Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Oběť stranického puče? Čína zatkla mocného ‚tygra‘ bezpečnosti Čou

Svět

  18:55
PEKING - Čínská policie zatkla jednoho z nejmocnějších politiků posledního desetiletí, bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga, informovala agentura Reuters. Čínská komunistická strana jej vyloučila ze svých řad. Podle agentury Nová Čína byl Čou obviněn z přijímání vysokých úplatků a vyzrazení státního tajemství.

Čou Jung-kchang foto: Reuters

Čou Jung-kchang je dalším zatčeným „tygrem“ (vysokým politikem) a také dalším krokem v protikorupčním tažení současného prezidenta Si Ťin-pchinga.Tento boj proti korupci ale není zcela jednoznačnou záležitostí a často se spekuluje, že je účelový.

O kauze:

  • Komunistická strana začala Čoua vyšetřovat již v červenci pro "vážné porušení disciplíny". Média následně začala také spekulovat, že Čou si objednal vraždu své první ženy.
  • Čou byl rovněž členem devítičlenného stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny. Dosud platilo nepsané pravidlo určené k zachování jednoty strany, podle něhož členové stálého výboru nebyli trestně stíháni.
  • Čou před odchodem do důchodu usiloval o to, aby na jeho místo šéfa vnitřní bezpečnosti nastoupil Po Si-laj, který byl loni odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci.

V Komunistické straně Číny totiž už dlouhou dobu probíhá vnitrostranický konflikt frakcí, který není zcela čitelný a je symbolizován tzv. reformisty (bývá tam řazen např. bývalý prezident Chu ťin-tchao a současný Si Ťin-pching) a frakcí následující Ťiang Ce-mina (prezidenta Číny v 90. letech). Do „Ťiang Ce-minovi frakce“ patřil například za korupci odsouzený Po Si-laj a právě v pátek zatčený Čou Jung-kchang. 

V určitých zdrojích se objevily i nepotvrzené spekulace, že Čou Jung-kchang se s Po Si-lajem pokusili o ozbrojený puč v Pekingu v roce 2012. Po samotném Ťiang Ce-minovi se slehla zem a médii prolétla i později dementovaná zpráva, že je po smrti.

Čou Jung-kchang měl na starosti vnitřní bezpečnost Číny a pod jeho kontrolu spadala policie, civilní rozvědka, polovojenská policie i soudy. Do vnitřní bezpečnosti se v Číně investuje více než do jakéhokoli jiného rezortu včetně armády. Masivní investice začaly právě za vlády Ťiang Ce-mina, který se „vyhoupl“ do špiček politiky po zásahu na náměstí Tchien-an-men a za svůj osobní cíl si vzal vymýcení Falun Gongu v Číně a „udržování stability společnosti“. A to za jakoukoli cenu, právě postup proti Falun Gongu byl některými soudy označen za genocidu.

K TÉMATU:

Právě takové a podobné úkoly měl Čou Jung-kchang na starosti a za svůj politický úspěch a růst vděčí prakticky pouze Ťiang Ce-minovi. Fakt, že byl nyní zatčen Čou a před ním Po Si-laj naznačuje, že vnitrostranický frakční boj v Číně se vyvíjí vcelku jednostranně. Jak se situace celkově vyvine, zůstává ale stále otázkou budoucnosti. Jisté je, že alespoň z venkovního pohledu Si Ťin-pching má moc pevně v rukou.

Autoři: ,