Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka: na jižní Moravě u labutí a drůbeže

Česko

  8:32aktualizováno  9:44
PRAHA - V České republice je skoro po desetiletí potvrzen případ ptačí chřipky. Ve středu to sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Veterinární správa potvrdila výskyt ptačí chřipky u labutí na Znojemsku a ve dvou chovech drůbeže na jižní Moravě. Virus není pro lidi nebezpečný. Drůbež uhynula v Moravském Krumlově a Ivančicích. Uvedl to ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka v Hongkongu. foto: ČTK

V Ivančicích ptačí chřipka postihla 20 kusů drůbeže, už je utracená. V Moravském Krumlově čeká utracení sto kusů drůbeže. Jde o izolované malochovy. Potvrzen byl vysoce patogenní typ H5, který ale podle Semeráda není nebezpečný pro lidi. Ptačí chřipka, která se vyskytla na jižní Moravě, se na lidi nepřenáší. Hygienici přesto kontrolují lidi, kteří byli v kontaktu s nakaženou drůbeží.

Ivančice i Moravský Krumlov svolají kvůli ptačí chřipce krizové štáby a očekávají další informace od integrovaného záchranného systému i veterinářů. V Ivančicích si v posledních 14 dnech všimli častějších úhynů labutí. Šlo přibližně o deset kusů. Domnívali se, že jde o důsledek překrmení. O vánočních svátcích totiž lidé labutě krmili častěji.

Slovensko ohlásilo první výskyt ptačí chřipky, jde o prototyp H5

Ministr zemědělství Marian Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že výskyt ptačí chřipky v České republice se dal očekávat vzhledem k tomu, že se chřipka v minulém roce objevila v sousedních zemích. Odtud se kvůli volně žijícím ptákům mohla snadno dostat do Česka. Česká republika byla jedním z posledních států střední Evropy, kde virus dosud nebyl diagnostikován.

Semerád uvedl, že veterinární správa přijme okamžitá opatření, která mají zamezit dalšímu šíření ptačí chřipky. V oblasti do 10 km od míst, kde chřipka vypukla, bude zakázáno jakékoliv přemísťování ptáků a pořádání výstav, ostatní chovy v této oblasti budou preventivně zkontrolovány a samozřejmě nebude možné obchodovat s masem a vejci pocházejícími ze zasažené oblasti. Obchod v rámci EU nebude narušen. V desetikilometrovém pásmu okolo ohnisek ptačí chřipky se nachází v chovech přibližně 150 000 kusů drůbeže.

Teploty pod bodem mrazu virus chřipky nezničí, ale zakonzervují. Podle Semeráda tak může šíření chřipky pokračovat i na jaře. „V případě výskytu nákazy je základním opatřením utracení ptáků v ohnisku a zabránění dalšího šíření prostřednictvím kontaminované podestýlky, krmiva, hnoje a podobně,“ dodal ředitel.

Jurečka vyzval chovatele, aby se za žádnou cenu nesnažili informace o výskytu ptačí chřipky ve svém chovu tajit a v případě podezření ihned kontaktovali lékaře nebo Státní veterinární správu. Uvedl, že ministerstvo zemědělství je připraveno uhradit veškeré škody, které chovatelům vzniknou, včetně nákladů na likvidaci ptactva. Rovněž vyzval občany, aby okamžitě hlásili podezřelé hromadné úhyny divokého ptactva.

Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila také na farmách v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. V Německu už farmáři vybili kvůli výskytu chřipky více než čtvrt milionu kusů drůbeže (více zde). Nedá se prý čekat, že by se situace brzy zlepšila. Virus této choroby se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a později po celém světě.

Ptačí chřipka se v Česku stále vyskytuje. Riziko nákazy je ale nízké

V českých chovech drůbeže byla vysoce patogenní aviární influenza (HPAI) naposledy zaznamenána v roce 2007 v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1900 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic. Stát vyplatil jako náhradu 50 milionů korun.

Nízkopatogenní chřipka byla v ČR v chovu naposledy v roce 2010, u volně žijících kachen pak v roce 2012.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji přes polovinu nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem a ne z člověka na člověka.

Slovensko ohlásilo výskyt ptačí chřipky u kachen v zoo

Slovensko v krátké době ohlásilo druhý výskyt ptačí chřipky. Ohnisko bylo tentokrát potvrzeno u ptáků chovaných v zoologické zahradě v Košicích, informovalo ve středu slovenské ministerstvo zemědělství. Minulý týden byl virus prokázán v soukromém malochovu v Bratislavě.

„Soukromý veterinární lékař pečující o ptáky chované v ZOO Košice zpozoroval klinické příznaky u čtyř kusů kachny pižmové lesklé. Ptáci byli následně odchyceni, utraceni a odesláni na laboratorní vyšetření,“ uvedlo ministerstvo. Testy v úterý potvrdily přítomnost viru H5 ve zkoumaných vzorcích.

Košická zoo byla pro veřejnost až do odvolání uzavřena, v jejím okolí úřady zavedly pásma ochrany a dohledu a příslušná opatření proti šíření nákazy. V zoo je podle dostupných informací chovaných 341 ptáků.

„Ministerstvo zemědělství vyzývá chovatele, aby dodržovali biologickou ochranu chovů a zabránili kontaktu s divoce žijícími ptáky, kteří migrují Evropou,“ prohlásila slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

Ministryně dodala, že ačkoliv nebyl potvrzen přenos zmiňovaného typu ptačí chřipky na člověka, je třeba dbát na opatrnost. Obyvatelům země doporučila vyhnout se kontaktu s drůbeží a ptactvem a důkladně tepelně zpracovávat potraviny z drůbeže.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!