Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Drážďanech se sešli extremisté. Policie musela použít slzný plyn

Svět

  14:30aktualizováno  23:59
DRÁŽĎANY - Protineonacistickým demonstrantům se v sobotu v Drážďanech stejně jako loni podařilo zabránit povolenému pochodu neonacistů k výročí bombardování města západními spojenci v roce 1945.

V Drážďanech se sešli extremisté. Policie musela použít slzný plyn foto: ČTK

Protesty mnoha tisíc lidí se ale změnily v pouliční bitky s policií, která musela proti agresivním účastníkům nasadit vodní děla a slzný plyn a nejméně 25 osob zadržet. V podvečer pak byl části neonacistů umožněn přesun do nedalekého Lipska, tam ale úřady jejich pochod nepovolily a akci rozpustily, napsala agentura DPA.

V Drážďanech se sešli extremisté. Policie musela použít slzný plyn

Do protestů proti demonstrativní snaze neonacistů připomenout si bombardování, označované krajní pravicí za "bombový holokaust" na Němcích, se v ulicích Drážďan zapojilo nejméně 15.000 lidí, podle organizátorů až 21.000. Policie se od rána snažila zabránit kontaktu mezi oběma tábory a v podstatě ochránit soudem povolené vzpomínkové akce krajní pravice před výpady mnohem početnějších protidemonstrantů. Uzavřeny byly mosty přes Labe, napsal server listu Sächsische Zeitung.

Odpoledne se počet odpůrců neonacistů dále zvyšoval a jejich agresivita narůstala. Jádro protidemonstrantů tvořili původně přívrženci Zelených, sociálních demokratů a Levice, k nimž se postupně připojovaly skupinky radikálních studentů, krajní levice a anarchistů.

V Drážďanech se sešli extremisté. Policie musela použít slzný plyn

Město se snažilo akce neonacistů předem zakázat, správní soud ale zákaz městské samosprávy zrušil a třem krajně pravicovým skupinám povolil vzpomínkové akce na třech různých místech města. Dvě akce byly zaregistrovány soukromými osobami, třetí Mladým krajanským sdružením Východní Německo (JLO). Bylo zmobilizováno na 5000 policistů s cílem zabránit srážkám mezi oběma tábory. První neonacistické shromáždění se podařilo uskutečnit na Norimberském náměstí. Byla tam asi stovka neonacistů chráněných policií. Desetkrát větší skupině protidemonstrantů přehradila policie vstup na náměstí, aby nedošlo k násilnostem. Ke srážkám mezi skupinami extrémní levice a pořádkovými silami ale docházelo stále častěji a tvrději.

Demonstranti zapalovali popelnice, vytvářeli ohnivé barikády ze dřeva a pneumatik polévaných hořlavinami, nakonec začali na policii házet dlažební kostky. Policie proti nim nasazovala vodní děla a slzný plyn.

V Drážďanech se sešli extremisté. Policie musela použít slzný plyn

Organizace Drážďany bez neonacistů uspořádala v centru města povolenou protidemonstraci, jejíchž několik tisíc účastníků zablokovalo před hlavním nádražím připravovaný průvod několika set neonacistů, chráněný policií. Asi 500 neonacistů se po řadě hodin bezvýsledného čekání na uvolnění cesty dohodlo s policií, že se nechají pod její ochranou převézt vlakem do nedalekého Lipska, kde se pokusí vzpomínkovou demonstraci uskutečnit.

ČTĚTE TAKÉ

Odhadem 400 lidí se ale z Drážďan rozjelo rovnou domů. Lipská policie pak skupinu ve vlaku po příjezdu vůbec nepustila z nádraží s tím, že akce tam není nahlášena. Před nádražím se mezitím shromáždilo na 800 protidemonstrantů.

Lipská policie podle DPA přiměla neonacisty, aby akci ukončili a ve skupinách se rozjeli domů. Zahraniční neonacisté byli vypovězeni ze země.

Drážďanská policie původně očekávala účast v demonstracích proti neonacistům až 20.000 lidí, z toho na 3000 příslušníků extrémní levice, na druhé straně pak asi 4000 neonacistů. Podle odhadů z pozdního odpoledne se ale neonacistů sešel jen necelý tisíc, počet protidemonstrantů se pohyboval kolem 15.000. Organizátoři ze sdružení Drážďany bez neonacistů však mluví o 21.000 svých přívrženců. Podpořit je chtěli i čeští odpůrci neonacistů z Ústecka, kteří oznámili, že se v sobotu vydají do Drážďan. Není však zatím jisté, že se jim to podařilo.

V loňském roce neonacisté do Drážďan svolali pochod na 13. únor, dorazilo jich kolem 5000. Postavilo se jim několik tisíc odpůrců, včetně českých, a akci tehdy zabránili.

Neonacisté si připomínají bombardování města západními spojenci z 13. a 14. února roku 1945, kdy zahynulo 18.000 až 25.000 lidí a značná část města byla zničena.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!