Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Žádné ženy, žádný sex. Egyptská televize spustí ryze mužský seriál

Média

  7:00
KÁHIRA - V Egyptě se bude o letošním muslimském postním měsíci ramadánu vysílat seriál Kavárna. Nejenom, že na obrazovce budou výhradně muži, ale také ve štábu, který seriál natočil, byli jenom muži. Tvůrci přesto tvrdí, že jejich dílo je odrazem současné egyptské společnosti a že stavět seriály na sexu, jak to dělá konkurence, není správné.
Sledování televize - ilustrační foto

Sledování televize - ilustrační foto foto: Shutterstock

Píše o tom britský list The Guardian. Ramadán začne 9. července. Muslimové se o něm budou za denního světla postit a mnoho lidí se těší na nové televizní seriály, které se natáčejí právě pro tuto příležitost. Tradice se udržuje od 60. let, v seriálech jde často o romantické příběhy, v nichž vystupuje mnoho žen.

ČTĚTE TAKÉ:

Seriálu Kavárna se to netýká. "Cílem naší série je ukázat, že i bez nahých žen je možné natočit dobrou zábavu," tvrdí tvůrce a scénárista Kavárny Sajjid Saíd. Připouští, že by bylo možné dobrou věc vytvořit se zahalenými herečkami, avšak ani ty prý nejsou nutně potřeba. Téma jednotlivých dílů je vždy totéž - spor mezi skalními návštěvníky kavárny vlastencem Amrem a jeho přítelem a obdivovatelem Západu Šarífem.

"Vždy se ukáže, že pravdu má Amr a že Šaríf se mýlí," popisuje své dílo Saíd. Na téma ho přivedl sexem nabitý obsah jiných seriálů. Podle něj urážejí konzervativně založenou egyptskou společnost. "Snažím se prostě tlumočit názor běžného Egypťana," tvrdí.

Režisér Vagdí Arabí seriál natáčí v kavárně západně od Káhiry a hájí ho takto: "Náš umělecký názor se od západního velmi liší. Parlamenty v Evropě dávají souhlas k tomu, že se muž může oženit s mužem. Zde je to ale zakázáno." Seriál bude vysílat televizní kanál Al-Háfiz, který provozují salafisté. Ti se vyznačují touhou po návratu k tradiční formě islámu vyznávané v 9. století.

Reality show o koránu

Loni tato televize vysílala o ramadánu reality show, v níž mládež soutěžila v tom, jak dlouhé pasáže koránu se naučí nazpaměť. Majitel stanice Átif Abdar Rašíd seriál Kavárna označuje za odpověď těm, kteří islámské sdělovací prostředky viní ze zpátečnictví a nedostatku kreativity.

"Snažíme se ukázat, že jsme tvůrčí a že víme, co je to drama," řekl. Kritici ale v seriálu vidí jeden z důkazů toho, do jaké míry islám ovládl společnost od rezignace bývalého prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Salafisté nedávno otevřeli v Káhiře kavárnu s oddělenými sekcemi pro muže a ženy, ve stejném duchu pak nově funguje jeden hotel v přímořské Hurgadě.

Saíd je přesvědčen, že jeho seriál odpovídá názoru hlavního proudu Egypťanů. "Drama má odrážet společnost. V ostatních seriálech vysílaných o ramadánu používají sex, aby se uplatnili. To ale podle mne není obraz egyptské společnosti," tvrdí.

"Společnost nemůže odrážet seriál, v němž vystupují jenom muži a žádné ženy," říká hvězda jiného "ramadánového" díla Jara Gubránová. Kavárna je podle jejího názoru anomálií i ze širšího pohledu na egyptskou televizní tvorbu. Od roku 2011 prý jsou režiséři daleko otevřenější liberálnějšímu stylu a divákům se to líbí.

"Ironie"

"Je ironií, že se stanice Al-Háfiz objevila v době, kdy je televizní tvorba liberální jako nikdy. Je v ní mnoho sexuální tematiky, která by byla v minulosti nepředstavitelná," souhlasí filmový kritik Joe Fáhim.

Hlaví seriály, na něž se letos Egypťané těší, jsou kritické k současnému vývoji. Jde o tři tituly - Kazatel, Beze jmen a Druhá manželka. Vystupují v nich náboženští představitelé využívající svůj vliv k politickému zisku. Náměty se dají interpretovat jako skrytá narážka na vládnoucí Muslimské bratrstvo a jeho islámské spojence.

"Počínání stanice Al-Háfiz je nejenom jalové, ale i nesmyslné. Nejen, že nerozumějí lidem, ale zcela popírají to, co se děje v egyptských ulicích," tvrdí Fáhim. Je sice pravda, že konzervativní strany se dostaly k moci ve volbách, avšak společnost podle něj zdaleka není tak konzervativní, jako strany, které volila.

V tomtéž týdnu, kdy bylo zvoleno bratrstvo do parlamentu, byl v kinech nejúspěšnější sexem nabitý film Ulice Harám, duchem naprosto odporující učení této strany. Bratrstvo dostali do politiky titíž lidé, kteří chodili na tento film. Tvůrci teď, za vlády Muslimského bratrstva, opravdu praktikují něco, co bylo v minulosti nemyslitelné," soudí Fáhim.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!