Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

V japonském zařízení pro zdravotně postižené bývalý zaměstnanec ubodal 19 lidí

Svět

  23:37aktualizováno  26. července 3:04
SAGAMIHARA/PRAHA - Devatenáct osob přišlo o život při útoku bývalého zaměstnance nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením jihozápadně od Tokia. Dalších 25 lidí bylo zraněno, z toho 20 vážně. Uvedli to zástupci hasičského sboru města Sagamihara, kde se útok uskutečnil.

Policie vyšetřuje zařízení pro zdravotně postižené, kde v úterý bývalý zaměstnanec ubodal 19 lidí. foto: Issei KatoReuters

Podle policie vraždil nedávno propuštěný šestadvacetiletý zaměstnanec zařízení. Muž byl v minulosti sám hospitalizován kvůli úmyslu pozabíjet mentálně nemocné. Jeden ze sousedů ho popsal podle Japan Times jako muže s blonďatými vlasy v černém oblečení.

Místní média uvedla, že personál zařízení ve městě Sagamihara zavolal na policii ve 2:30 ráno místního času a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž později sám odjel autem na policii a vydal se jí. Podle některých zdrojů policistům oznámil: „Udělal jsem to“.

Policie později oznámila, že útočníkem je Satoši Uemacu, který byl proti své vůli v únoru hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zabije stovky postižených, pokud to vláda povolí. V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

Odstoupí Akihito, nebo ne? Japonci řeší první abdikaci císaře za 200 let

Podle agentury AP 26letý Satoši Uemacu pravděpodobně spáchal svůj čin z nenávisti. V zařízení, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. V únoru byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí. V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

V dopise Uemacu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl „oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce“. „Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti,“ uvedl Uemacu.

Judži Kuroiwa, guvernér prefektury Kanagawa, kde k tragédii došlo, se omluvil, že nereagoval na tato varování a katastrofě nedokázal předejít. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za „šokující incident, který má mnoho nevinných obětí“.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za „šokující incident, který má mnoho nevinných obětí“.

Uemacu se do zařízení dostal rozbitým oknem. Na místě byl osmičlenný personál, obětem, mezi nimiž jsou muži i ženy, je od 19 do 70 let. „Jsou to opravdu neviní lidé, co komu udělali?“ ptala se bývalá zaměstnankyně ústavu.

Kriminolog Jasujuki Deguči prohlásil, že Uemacuovo jednání je typické pro zločince, který je plný zloby a snaží se pomstít. Svůj čin totiž očividně plánoval a poté se sám vydal policii. „Netoužil po ničem jiném než dosáhnout svého cíle,“ konstatoval Deguči.

Záchranáři uvedli, že je 20 zraněných v kritickém stavu. „Volají nám znepokojené rodiny, je tu chaos,“ popsal podle NHK jeden ze zaměstnanců zařízení.

Zařízení, v kterém útok proběhl, poskytuje zdravotně postiženým ubytování a denní služby jako je bazén, tělocvična a zdravotnické středisko.

Motiv činu policie stále prošetřuje. V zařízení bylo v době činu asi 160 obyvatel.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné. Podle počtu mrtvých bude zřejmě útok jedním z nejhorších v zemi za několik let, podle BBC dokonce od konce druhé světové války.V roce 2001 ubodal duševně nemocný muž ve škole osm dětí, roku 2008 vjel muž automobilem do tokijské nákupní zóny a pak ubodal sedm lidí. Roku 1995 zaútočila náboženská sekta Óm šinrikjó v tokijském metru sarinem. Zemřelo tehdy 13 lidí a přiotrávilo se více než 5000 lidí.

Autoři: ,