Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V kauze tatrovek padlo obvinění

Česko

  13:03aktualizováno  13:54
OSTRAVA - V souvislosti s armádní zakázkou na nákup nákladních automobilů značky Tatra padlo před časem obvinění z podvodu ve stadiu pokusu a přijímání úplatků. Sdělila to šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová.

Martin Barták foto: Tatra.

Podle neoficiálních informací je stíhán bývalý ministr obrany Martin Barták a majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Oba obvinění po zástupcích automobilky údajně požadovali pět milionů amerických dolarů (nyní téměř 94 milionů Kč).

Detektivové protikorupční policie dvojici podezřelých obvinili 30. listopadu. Teprve ale zveřejnilo krajské zastupitelství podrobnosti k obvinění. Totožnost stíhaných uvést nechce. "Totožnost obviněných ani přes spekulace zveřejněné v různých sdělovacích prostředcích státní zastupitelství nemůže potvrdit," uvedla Andělová.

ČTĚTE TAKÉ:

Stíhání jedné osoby bylo podle ní zahájeno pro pokus o podvod. "Existuje podezření, že tato osoba požadovala po vedoucím pracovníkovi obchodní společnosti Tatra pět milionů dolarů případně jinou částku pod nepravdivou záminkou, že využije svůj vliv a za uvedené peníze zajistí odstranění obchodních potíží v souvislosti se zakázkou na dodávku aut pro Armádu České republiky," uvedla.

Druhá osoba podle ní byla obviněna z přijímání úplatku. Policie i státní zástupce se domnívají, že i tento obviněný využil svého postavení a také se snažil ovlivnit průběh nákupu nákladní vozů. I on prý požadoval za vyřešení určitých komplikací po významném představiteli Tatry úplatek v hodnotě pěti milionů dolarů.

Oba obvinění podle vyšetřování požadovali úplatek a slibovali zařízení určitých věcí. "Jeden ale zakázku ovlivnit nedokázal a takzvaně se chlubil cizím peřím. Proto byl obviněn z podvodu ve stadiu pokusu," řekla Andělová. Ve druhém případě byl muž schopen zakázku ze své pozice ovlivnit, a proto je stíhán i z přijímání úplatků.

Informaci o tom, že v souvislosti nákupem vozů bude policie stíhat Bartáka a Smrže zveřejnila před časem i Mf Dnes. V hledáčku policie byl původně i třetí podezřelý. Kriminalisté se zajímali i o představitele společnosti Praga Petra Ptáčka.

Armádní náklaďák

Smlouva na dodávku nákladních terénních vozů za 2,7 miliardy mezi ministerstvem obrany a společností Tatra byla podepsána v prosinci roku 2006. Předávání 555 vozů skončilo v roce 2009

Kopřivnická automobilka vyhrála zakázku bez tendru i proto, že se zavázala, že při montáži vozidel upřednostní české subdodavatele. Těch bylo podle informací automobilky 144 z celkových 166 spolupracujících firem. V průběhu dodávky však rozvázala spolupráci s Pragou, která měla montovat převodovku a nápravy. To vzbudilo kritiku, Praga podala na Tatru žalobu, soud ji zamítl.

Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

V pozadí všeho byl podle krajského státního zástupce Dušana Táborského údajně zájem společnosti Praga. S Tatrou spolupracovala jako subdodavatel autodílů - náprav a převodovek. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy Kč. Za několik měsíců ale ukončila severomoravská automobilka kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.

"Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry," řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun. Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

K TÉMATU:

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal při oficiální návštěvě USA, i představitel Pragy Ptáček a Smrž. Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.

Autoři: ,