Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V koalici je vůle po změkčení poplatků

Česko

  19:08
PRAHA - V koalici probíhají diskuse o případných změnách části reformy, týkající se zdravotních poplatků. Na dílčí ústupky nejspíš dojde, zatím ale není jasné, čeho se budou týkat. Menší strany například chtějí, aby se sociálně slabším vracely peníze za poplatky od nižšího stropu, například 2000 korun.

Koalice jednala o omezení výběru poplatků pacientů u lékaře. Opět se sejde 15. května. foto: Libor ZavoralČTK

Zdravotnická komise koaličních expertů se zatím neshodla, zda a případně jak se má změnit systém regulačních poplatků. Lidovci a zelení na dnešním jednání komise se zástupci ministerstva zdravotnictví vznesli kromě návrhů na zrušení poplatků pro děti a část důchodců i požadavek, aby vybrané peníze od pacientů směřovaly do zdravotního pojištění, nikoliv jako dosud zdravotnickým zařízením a lékařům.

Uvozovky dolníNěkteré návrhy jsou technické a dá se o nich mluvit, některé by ale v podstatě zbouraly systém vybírání poplatkůUvozovky horní

"To je pro nás to nejdůležitější, co by mělo být splněno, aby mohlo vůbec k nějaké změně poplatků dojít," řekla novinářům poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka po tříhodinové schůzce navíc uvedl, že pacienti by neměli platit ani u praktických lékařů, gynekologů či zubařů. "Myslíme si, že tam, kde se vstupuje do systému zdravotnictví, tam je největší šance zachytit onemocnění," soudí.

"Některé návrhy jsou technické a dá se o nich mluvit, některé by ale v podstatě zbouraly systém vybírání poplatků," zhodnotil požadavky menších stran náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Od začátku roku do poloviny dubna se od pacientů vybralo 1,75 miliard. Neplatí lidé v hmotné nouzi, děti v dětských domovech, lidé se soudně nařízenou ochrannou léčbou a ti, jejichž léčba je v zájmu ochrany veřejného zdraví.

Politici KDU-ČSL a zelených by zasáhli i do pětitisícového ochranného limitu, po jehož překročení pojišťovny lidem vracejí peníze. Nyní je pro všechny stejný, menší strany ale chtějí, aby se sociálně slabším vracely peníze za poplatky od nižšího stropu, například 2000 korun. Naopak u dobře situovaných by se hranice mohla zvýšit. Hroboň řekl, že ministerstvo s tím nemá problém, ale vyžadovalo by to změnu zákona o osobních údajích - zdravotní pojišťovny by totiž musely mít k dispozici daňová přiznání občanů.

Jaké změny vládní strany navrhují:

ODS
- hodlá řešit situaci obyvatel sociálních ústavů a domovů důchodců, kteří mají tak nízký důchod, že jim na poplatky v podstatě nezbývá. Nechce jim tyto poplatky odpustit, ale kompenzovat jim je ze sociálního systému;
- chce zpřesnit definici, kdy se platí za pohotovostní ošetření;

KDU-ČSL
- osvobodit od poplatků děti do 18 let, důchodce nad 70 let, obyvatele domovů důchodců a ústavů sociální péče;
- poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová už předložila návrh, aby neplatili novorozenci v porodnici;
- poplatky by se neměly platit u takzvané primární péče, tedy u praktických lékařů, zubařů či gynekologů;

STRANA ZELENÝCH
- osvobodit děti do 18 let (někteří navrhují do tří či 15 let) a část důchodců;
- lidé by měli platit 30 korun za recept, ne za položku na receptu;
- za pobyt v nemocnici by lidé 60 korun platili jen 28 dní;
- u praktického lékaře by pacienti platili jen jednou za jeden až tři měsíce, ne za každou návštěvu;

Lidovci i zelení
- vybrané peníze od pacientů mají směřovat do zdravotního pojištění, nikoliv jako dosud zdravotnickým zařízením a lékařům;
- ochranný limit, po jehož překročení pojišťovny lidem vracejí peníze, by se lišil podle výše příjmů pacientů.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...