Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Kyrgyzstánu propuklo etnické násilí, vláda má prý situaci pod kontrolou

Svět

  9:33aktualizováno  13:39
BIŠKEK - Situaci ve středoasijském Kyrgyzstánu se po krvavém převratu na začátku měsíce stále nedaří stabilizovat. V pondělí si etnicky motivované násilí v obci Majevka na severu Biškeku vyžádalo pět mrtvých a nejméně 26 zraněných. Podle agentury Reuters násilí pokračuje i dnes.

Etnické násilí v Kyrgyzstánu foto: Reuters

V místě násilností, které v pondělí v marné snaze uklidnit situaci navštívilo i několik členů prozatímní vlády, žijí převážně meschetští Turci. Ti byli do Kyrgyzstánu násilně deportováni v roce 1944 z jižní části Gruzie. S davem ozbrojenců, kteří se pokoušeli o násilný zábor půdy patřící Turkům, se střetla policie. Násilí s charakterem pogromů bylo zaměřeno i proti místním Rusům

Desítky domů byly podpáleny a vyrabovány. Hořela i vozidla policie. I když prozatímní vláda večer tvrdila, že má situaci pod kontrolou, výbuchy násilí začaly znovu. V ulicích Biškeku a okolí hlavního města se objevila armáda, ve městě jezdí vojenské obrněné transportéry.

Čtěte více

Dnes se asi 300 příslušníků speciálních jednotek policie a také armády  znovu střetlo s davem, který se opět pokouší zabírat půdu a rabovat v domech etnických Turků a Rusů.

Dav v obci Majevka vyraboval desítky domů.

Demonstranti jsou vyzbrojeni kamením, holemi, železnými tyčemi, ale také střelnými zbraněmi. Těch je mezi civilisty na všech stranách velké množství. Podle agentury RIA Novosti, která otevřeně píše o pogromech zaměřených proti Rusům, demonstrující dav také požaduje propuštění všech Kyrgyzů, kteří byli kvůli rabování v Majevce zadrženi v pondělí.

Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo, že by násilí mělo protiruský charakter. "Nevidíme žádnou ruskou stopu, že by to bylo zaměřeno proti Rusům," uvedlo v prohlášení tiskové oddělení ministerstva. Spíše prý jde o obyčejné rabování, projevy chuligánství mladých lidí, kteří chtějí využít zmatků a loupežemi se dostat k půdě a majetku.

Proti rabujícímu davu zasahovala policie.

Vláda etnické násilí popírá
Nová vláda prohlásila, že nepokoje potlačí, a opět zdůraznila, že údajně situaci kontroluje. Také odmítla etnické pozadí nepokojů. Podle šéfky prozatímní vlády Rozy Otunbajevové loupeživé bandy chtějí využít bezpečnostního vakua v zemi, aby se obohatily na úkor ostatních.

Server GZT.ru připomíná, že rabování a násilné zabírání půdy se neobjevilo v pondělí, ale začalo hned poté, co krvavé demonstrace 7. dubna smetly vládu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Rabování, k němuž dochází nejenom v Biškeku, je prý pokusem o masové přerozdělení majetku, na němž se údajně nepodílí jen místní obyvatelé, ale i "cizí bohatí lidé", kteří půdu a nemovitosti chtějí později draze prodat. Dav několika stovek lidí, který se během dne přesunoval po předměstích Biškeku, dnes také bez zjevného důvodu zpustošil jedno velké tržiště se zeleninovými stánky drobných trhovců.

V Džalalabadu na jihu země, kde mají své neoficiální sídlo stoupenci svrženého prezidenta, demonstruje dav proti prozatímní vládě už od víkendu, kdy bez odporu obsadil budovu místní správy. Demonstranti se zasazují o návrat Bakijeva a odmítají se podřídit údajně samozvané vládě v Biškeku. Ta také dnes reagovala na některá tvrzení, podle nichž se Bakijev hodlá vrátit do Kyrgyzstánu. Podle představitelů prozatímní vlády prý ale musí počítat s tím, že bude okamžitě zatčen, uvězněn a postaven před soud.

Autoři: ,