Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Lezníku u Poličky funguje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií

Design

  6:42
V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií. Sbírky pocházejí z cest majitelů po světě i z tuzemských bazarů a darů. Uložen je zde například soubor 5000 plechových krabiček od první republiky až po dnešek, i když se kvůli drobným krádežím návštěvníků nevystavuje.

V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií. Sbírky pocházejí z cest majitelů po světě i z tuzemských bazarů a darů. foto: ČTK

Aby bylo kam uložit spoustu předmětů a snímků, pořídili si starší manželé rozsáhlý objekt bývalého kulturního domu, který postupně opravili. Během prázdnin sem zavítá kolem 300 lidí, řekla Jitka Hollová.

„Není to nic převratného. I když je to na hlavním tahu. Nevím, kam pořád všichni spěchají. Jsem víceméně odvážná, že v dnešní době pustím kohokoli do baráku. Já se nebojím, když jsem se nebála banditů v poušti,“ líčí hovorná dvaasedmdesátiletá žena, původním povoláním výtvarnice.

Ve velkém sále je výstava fotografií z cest po Austrálii, Maroku, Středním východu, Latinské Americe nebo Indii. V ní oba manželé trávili vždy chladnější polovinu roku, zbytek pobývají v Brně nebo Lezníku. Bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu je prostor zaplněn i koberci, arabskými výšivkami, soškami hinduistických bohů, bumerang, domorodé nádobky z tykví, lidovou indickou keramikou i českými krajáči, kousky korálů z útesů, sbírkou mušlí, šátky nebo vitrínou s motýly. Je evidentní, že předměty mají cenu hlavně pro své majitele. Z vedlejších přístavků vytvořili také pohádkovou půdu pro děti plnou nejrůznějších plyšových hraček sestavených do skupin s tématy čarodějnic, princezen, oblud, pohádek či zvířat.

V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií....
V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií....

Kulturní dům si Hollová pořídila spolu s o devět let starším nizozemským manželem. Kdysi prý v jeho sále hrál s divadlem na zájezdu i herec Jaroslav Vojta. Na zahradě postavili i altánek v čínském stylu.

Muzeum již funguje 18 let. Otevřené je jen o prázdninách, jindy může návštěvník zkusit se na majitele dozvonit. Za prohlídku zaplatí 20 korun. „Dělám to kvůli zábavě, ne kvůli penězům,“ říká Hollová.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: