Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Liberci začal soud s policejním exšéfem. Zneužíval pravomoc i pro ČSSD

Česko

  9:48aktualizováno  12:58
LIBEREC - V Liberci začal soud s bývalým ředitelem liberecké policie Miroslavem Dvořákem a dalšími třemi vysokými policejními důstojníky. V kauze jsou obviněni i dva civilisté mimo policii. Dvořákovi hrozí za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zkreslování údajů o hospodaření až osm let vězení, jeho kolegům za zneužití pravomoci tři roky.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák. foto: ČTK

"Nejvyšší trest Dvořákovi hrozí za přijímání úplatku, společensky velmi nebezpečné jsou i tři trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele, jichž se dopustil," řekl novinářům státní zástupce Adam Bašný. Podle žaloby Dvořák požadoval úplatek 250.000 korun v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol.

Podle žaloby Dvořák několikrát žádal a přijal úplatek mimo jiné v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti. Zneužil pravomoci veřejného činitele a porušil služební povinnosti, když nařídil vedoucímu dopravní policie, aby se postaral o smazání přestupku, kterého se dopustil náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Záznam o překročení rychlosti o 49 kilometrů v hodině policie odložila. Také na žádost tehdejšího poslance, nyní europoslance Roberta Duška (ČSSD) prověřoval trestní stíhání Martina Seppa.

Dvořák obvinění odmítá
Dvořák podle obžaloby mimo jiné nařídil kriminalistům prověření majitelů dvou telefonních čísel pro českolipského podnikatele Tomislava Procházku.

"Oficiálně je policie prověřovala kvůli podezření z trestného činu krádeží," řekl státní zástupce Adam Bašný. Dvořák také podle žaloby využíval služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu stavebního materiálu a piva a pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

Dvořák obvinění odmítl a označil je za nepravdu. "Nikomu jsem nic nenařizoval," tvrdil bývalý policejní ředitel. Upozornil, že jeden z telefonátů, na jehož základě je obžalován, se podle výpisu z jeho telefonu neuskutečnil. "Podle úředně ověřeného výpisu ten telefonát vůbec neexistuje," mával dokumenty Dvořák. Bývalý policista také popírá, že by zneužil svého postavení a vyhledával informace v policejních záznamech. "Já jsem nic lustrovat nemohl, protože to neumím," zdůraznil. Dvořák také tvrdí, že odposlechy jeho telefonů a sledování kanceláře na policejním ředitelství byly nezákonné. Připomněl, že podal řadu trestních oznámení, mimo jiné i kvůli postupu policejní inspekce. Tvrdí, že je obětí policejní provokace.

Podal 80 terstních oznámení
Dvořák připomněl, že podal 80 trestních oznámení, mimo jiné i kvůli postupu policejní inspekce. Tvrdí, že je obětí policejní provokace. "Tady by měli být úplně jiní lidé, ti, které jsem kritizoval v souvislosti se skrytým rozkrádáním při mistrovství světa v lyžování nebo v souvislosti s výstavbou policejního ředitelství v Liberci, proto mě zlikvidovali," řekl Dvořák novinářům o přestávce jednání. Kauzu přirovnal k soudům z 50. let. "Kdyby někdo řádně prošetřil všech 80 trestních oznámení, která jsem podal, už dávno dych tu nestál," dodal Dvořák.

Dvořák pracoval od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 jako ředitel policie na Liberecku. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla loni v únoru přímo v budově okresního ředitelství.

Zároveň zatkla i vedoucího dopravní policie na Liberecku Miroslava Valáška a Miroslava Kučeru z liberecké kriminální policie. Později byl zatčen ještě další kriminalista Josef Šůma, pak byli obviněni i českolipský podnikatel Miroslav Roháček a účetní Lucie Dvořáková.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...