Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Lidicích zněla kritika vlády i sudetských Němců

Česko

  13:29
LIDICE - Stovky lidí si dnes při pietním aktu v Lidicích připomněly 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková ve svém projevu kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům. S projevy vystoupili také předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS).

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková foto: ČTK

"Současná vláda je pro sudetské Němce velkou nadějí," prohlásila v projevu Dvořáková. Nelíbila se jí také nedávná návštěva syna říšského protektora Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. "To je pro nás něco nepředstavitelného. Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám" uvedla Dvořáková.

Předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany navíc dnes při zahájení 62. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se omluvil sudetským Němcům za minulá příkoří, jak to nedávno učinila britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

Čtěte také

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová novinářům po oficiální části tvrzení Dvořákové odmítla. Podle ní v současné politické reprezentaci není nikdo, kdo by chtěl někam posouvat hranice dohod, které byly mezi Německem a Českou republikou uzavřeny. "Došlo ke smlouvě o vyrovnání a v žádném případě nemůžeme přepisovat historii," uvedla Němcová. Tato otázka je podle ní vyřešena. Předseda Senátu Štěch ve svém projevu zdůraznil historický osud Lidic. Za viníky tragédie označil nacisty a české kolaboranty. Ohradil se proti některým tvrzením, že neštěstí způsobili parašutisté atentátem na protektora Heydricha nebo československá exilová vláda. "Takovou konstrukci považuji za zvrácenou," řekl Štěch. Němcová při své řeči rovněž varovala před neonacismem, který podle ní může rozšiřovat také nezodpovědná populistická politika.

Pietní akt, při kterém političtí představitelé Česka ale i zástupci nejrůznějších ambasád a českých měst pokládali věnce ke společnému hrobu lidických mužů, trval asi 45 minut. Ředitel památníku Milouš Červencl ČTK řekl, že letos bylo k hrobu položeno rekordních 90 věnců. "Ještě před šesti lety jich bylo 35," dodal.

Po projevech začala před lidickým muzeem celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů. Zúčastnily se jí soubory ze 14 českých a moravských krajů, celkem zhruba 600 dětí. Jako host vystoupila zpěvačka Aneta Langerová a jeden soubor ze Slovenska. Děti na závěr zazpívaly společnou skladbu, kde účinkovaly všechny zúčastněné soubory.

Lidice jako symbol teroru

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!