Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Nice nezůstanu, bylo by to jako se radovat v Osvětimi, říkal Čech z místa

Česko

  10:03
PRAHA/NICE - Několik hodin po útoku v Nice si sbalil věci a zamířil na letiště. Básník Martin Vaněk však nakonec kvůli evakuaci uvízl v blízkosti letiště. „Nechci zůstávat na místě, kde zemřely desítky lidí. To je jako by se šel člověk radovat do Osvětimi,“ říkal básník Martin Vaněk přímo z místa. Sám smrti unikl díky tomu, že zašel do baru. „Odlétám odsud, tedy měl jsem to v plánu, ale pak jsem se dozvěděl, že je evakuované letiště,“ říkal v pátek odpoledne.

Na promenádě jsou desítky policistů a forenzních techniků. foto: Reuters

Lidovky.cz: Měl jste namířeno pryč, nebo odlétáte kvůli strachu setrvat v Nice?
Ani ze strachu. Jde spíše o to, že člověk nechce zůstávat na místě, kde zemřely desítky lidí. To je jako by se šel člověk radovat do Osvětimi.

Lidovky.cz: Kde jste byl v době toho útoku a co jste dělal?
Byl jsem na oslavách výročí pádu Bastily. Šel jsem na hlavní promenádu. Našel jsem plážový bar, kam mě prvně nechtěli vzít, protože jsem nešel na jídlo. Nakonec mě tam pustili, a to mě zachránilo. Jinak jsem měl namířeno dál, přesně tam, kde se to všechno odehrálo. Z baru všichni koukali na ohňostroj, hrála živá hudba. Zpívala se francouzská hymna, každý měl vlaječky s trikolórou. Pak se ozvala exploze mezi stoly. Nikdo nevěděl, co se stalo. Nastala panika. Barmani začali řvát, ať všichni utečou. Pomáhala jsem tam ještě nějakým seniorům, protože po promenádě utíkaly stovky lidí. Byl tam zmatek.

Lidé před francouzskou ambasádou v Praze reagují na teroristický útok v Nice
Mnoho lidí je z teroru v Nice v šoku

Lidovky.cz: Jak jste jim pomáhal?
Bylo to na pláži, špatně se jim chodilo, takže jsem jim pomohl při chůzi. Zranění nebyli.

Lidovky.cz: Vy jste tam byl sám?
Ano, sám.

Lidovky.cz: Co se dělo potom?
Vrátil jsem se do baru, protože jsem tam nechal nějaké věci. V baru pořád ještě byli nějací lidé. Až po tom jsme zjistili, že se skutečně děje něco zásadního. Nakonec jsme se schovávali v úkrytu, v nějakém sklepě. Tam nám dávali vodu. Nějací muslimové a plakali. Když jsem se dostali ven, slyšel jsem křik a pláč. Nakonec mě u sebe nechali přespat dvě Francouzky.

Lidovky.cz: Jaká atmosféra byla na místě v pátek odpoledne?
Všude málo lidí. Klasický scénář. Nikdo neví, co se bude dít. Všichni cítí takový nepříjemný pocit ohrožení. Člověk se najednou cítí velmi nepohodlně. Mluvil jsem s jednou soudkyní, a ta mi říkala, že tohle už není Francie.

Lidovky.cz: Lidé stále zůstávají ve svých domovech?
Nějakým způsobem to tady pořád funguje. Jsou otevřené restaurace i obchody. Nějací lidé se sem tam objeví. Není to tak, že by byli všichni zalezlí doma.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...