Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proukrajinští bojovníci v Oděse: Bráníme město sami, policie nepomůže

Vladimír Putin

  11:17
ODĚSA - Ve sklepním štábu za obchodem s domácí elektronikou Ruslan Forostjak studuje mapu městské obrany proti proruským ozbrojencům: silniční zátarasy, nárazníkové zóny, strategická místa, která je nutné chránit. Forostjak ale není policejní šéf ani generál, napsal list The New York Times. Je prodejcem námořních vysílaček, z nějž se teprve před časem stal vůdce volně organizovaných proukrajinských pouličních bojovníků v Oděse, kteří svou úlohu vnímají jako obranu města před proruskými aktivisty.

Proruští radikálové v Oděse se střetli s příznivci ukrajinské vlády. foto: Reuters

I když výzva ruského prezidenta Vladimira Putina k odkladu referenda o svrchovanosti mohla zmírnit pro tuto chvíli napětí, ani Forostjak ani jeho skupina, Rada pro občanskou bezpečnost, nenechávají nic náhodě.

Oděsa - jiný příběh

Jejich rivalové mají na pátek povolení k pochodu při příležitosti Dne vítězství, každoroční oslavy sovětské porážky nacistického Německa. A 3000 členů Rady slíbilo, že zabrání jakýmkoli problémům s pomocí svých 12 silničních zátarasů, horké telefonní linky a ozbrojeného křídla disponujícího legálně drženými loveckými puškami.

To bude v souladu s tím, co dělali od doby, kdy proruští ozbrojenci začali obsazovat veřejné budovy po celé jihovýchodní Ukrajině; v oblasti, která má mnohem větší historické a kulturní vazby na Rusko, než má Oděsa. A zatímco ozbrojenci neměli v jiných městech problém, Oděsa se změnila v jiný příběh.

"Udělali jsme to, co měla udělat vláda," říká Forostjak, který dál nosí svůj obchodnický oblek z umělých vláken, a potí se v něm, zatímco obsluhuje dva neustále zvonící telefony. "Pochopili jsme, že se musíme zorganizovat sami. Policie není nestranná. Sotva se drží, aby nepomáhala ruské straně," dodal.

Proruská demonstrace v Oděse.

Organizované proruské síly

I když ve městě většinou žijí rusky mluvící obyvatelé, ulice ovládá silné protiruské hnutí díky pečlivé organizaci během dvou posledních měsíců. Proruští aktivisté, kteří se pokusili napodobit své kolegy na jihovýchodě, byli zastaveni proukrajinskými silami minulý pátek, kdy 46 lidí - většinou z proruského tábora - zahynulo při děsivém požáru.

Černomořský přístav Oděsa se svými sloupovými fasádami, dlážděnými ulicemi a elegantní operou, který založila v 18. století Kateřina Veliká, je multietnické město obývané Ukrajinci, Rusy, Bulhary, Řeky, Rumuny, Tatary a Židy, kde ruština slouží jako společný jazyk.

Obě strany nedávných bojů hovořily rusky. Nerozděloval je jazyk, ale politika; někteří podporovali přechodnou vládu, jiní odtržení. Místní političtí pozorovatelé uvádějí, že stoupenci přechodné vlády početně převyšují proruské stoupence, ale většina obyvatel patří k pasivní neutrální skupině mezi nimi.

PSALI JSME:

Občanská válka

Zatímco se proruské skupiny pokoušejí rozšířit své hnutí na západ a jih, pouliční boje vymezily geografickou hranici; další postup do oblastí se smíšenou loajalitou by pravděpodobně jen vedly k většímu chaosu a krveprolití. A to platí navzdory skutečnosti, že většinu administrativního a policejního vedení v Oděse tvoří lidé jmenovaní vládou bývalého premiéra Viktora Janukoviče, klonící se k proruskému hnutí.

S podporou obyvatel, ale jen s mizivou podporou policie, zaútočily proukrajinské občanské skupiny na proruské aktivisty snažící se obsadit vládní budovy a protestující na náměstí v centru Oděsy.

Pro ty, kdo se účastní bojů v ulicích, jde o nesmírně osobní záležitost, kdy proti sobě mnohdy stojí sousedé. A jde také o občanskou válku ve svém nejčistším smyslu. Muž nikdy neví, jestli protějšek, kterého potkal ve městě, jen projde kolem, anebo začne střílet.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...