Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V ODS to vře, Topolánek chce vyškrtnout Langera i Béma

Česko

  16:49aktualizováno  19:09
PRAHA - Výkonná rada ODS dnes jedná mimo jiné i o tom, zda po odchodu Mirka Topolánka vyškrtne z kandidátek i některé další lídry strany. Bývalý předseda v úvodu jednání navrhl vyškrtnutí volebního manažera ODS Ivana Langera i pražského primátora Pavla Béma a po hodině jednání opustil.

Mirek Topolánek přichází na jednání výkonné rady ODS foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle serveru Týden.cz navíc Topolánek chce, aby se o změnách na kandidátkách pro květnové volby hlasovalo tajně.  Asi po hodině a čtvrt Topolánek jednání opustil, při odchodu se podle redaktora LN usmíval, novinářům ale nic neřekl.

Krátce před 19. hodinou, na kterou byla původně naplánována tisková konference, vystoupil před novináře mluvčí strany Martin Kupka s informací, že se jednání protahuje. "V současné době neumíme říci, kdy přesně skončí," řekl mluvčí.

V pravomoci širšího vedení strany je politiky z kandidátky vyškrtnout a účastníci jednání dnes dávali najevo, že se podobný pokus zřejmě odehraje.

"Dohadují se o tom, zda se bude hlasovat tajně o vyškrtnutí Béma a Langera," hlásí redaktor LN z místa jednání. Prý se jedná i o dalších změnách na olomoucké kandidátce, v jejímž čele je Langer spolu s dalšími třemi poslanci.

Čtěte také

Bém novinářům při příchodu řekl, že strana by se měla nyní orientovat na výsledek voleb, nikoli škrtat v kandidátkách. Připustil ale, že debatu na toto téma nevylučuje. "Tuším, že seshora se škrtalo před rokem 1989," poznamenal.

Podle místopředsedy strany Petra Bendla se některé kandidátky zřejmě změní.

Zástupci jihomoravského kraje si naopak myslí, že by se do nich už nemělo zasahovat. Podle náměstka pražského primátora a Bémova konkurenta v pražské ODS Rudolfa Blažka by změny kandidátek nastat mohly, nikoli ale v Praze.

Několik občanských demokratů, kteří ale nechtěli být jmenováni, dnes ČTK sdělilo, že mezi "ohroženými" politiky je i místopředseda a lídr kandidátky v Ústeckém kraji Gandalovič. Výsledek jednání je ale podle nich otevřený.

Jeden ze členů vedení strany odhadl šance na škrtnutí trojice vlivných politiků na "padesát na padesát". "Jsou tam argumenty pro a proti. Včera (v neděli) jsme se o tom ještě bavili večer a nemáme jasný závěr. To znamená, že se budeme rozhodovat na místě podle aktuální diskuse, která tam proběhne," řekl dnes ČTK člen výkonné rady a lídr plzeňské krajské organizace Jiří Pospíšil.

Pravděpodobné podle něj je, že čtyři ze zástupců jeho regionu nebudou nakonec jednotní a každý se rozhodne jinak.

Velké změny by mohly stranu rozvrátit a připravit ji o sponzory
Někteří občanští demokraté se obávají, že radikální řez, který by odstranil větší počet vlivných politiků, by mohl stranu před volbami rozvrátit. Pokud by tedy měly nastat změny, měly by být "decentní". Podle médií by mohla roli v rozhodování občanských demokratů hrát také starost o sponzory strany.

Podle serveru Aktuálně.cz předseda strany Mirek Topolánek před svým odchodem pohrozil, že spolu s ním může ODS přijít až o 150 milionů korun na předvolební kampaň. Otázkou nyní je, jak sponzoři budou spolupracovat s volebním manažerem Langrem a lídrem Petrem Nečasem.

Topolánkovi se stalo osudné jednání výkonné rady před necelými čtrnácti dny. V reakci na výzvu širšího vedení a další tlak spolustraníků přenechal místo volebního lídra Nečasovi a později mu předal i pravomoci předsedy strany.

S Topolánkem může odejít Bém, Langr i Gandalovič
Na dnešním jednání výkonné rady by měl formálně opustit vedení strany, která by měla potvrdit Nečase jako hlavního lídra. Některá média ale spekulují o tom, že Topolánek s sebou chce strhnout i další vysoké funkcionáře včetně Langra či Béma. Při oznámení svého odchodu ale Topolánek za jednoho z největších škůdců strany označil Gandaloviče, který podle něj ODS oslabil tím, že loni na podzim spustil pokus o výměnu předsedy strany a sám o tento post usiloval.

Podle Nečase jsou změny volebních kandidátek ODS v pravomoci regionálních organizací strany. Sám prý není přítelem toho, aby se dělaly změny shora.

"Na spekulace o personálních změnách není 56 dní před volbami prostor ani čas. Bude to jen plýtvání energie," řekl Nečas novinářům v pátek s tím, že se strana nyní chce zaměřit na kampaň.

Gandaloviče by na kandidátce nahradila Řápková
Volební strany budou mít možnost odvolat kandidáty do 48 hodin před zahájením voleb. Odvolané už ale strany nahradit nemohou, možnost doplňovat volební soupisku skončila 29. března. Pokud Gandalovič ztratí post lídra, nehradit by ho měla dvojka ústecké kandidátky - primátorka Chomutova Ivana Řápková. Třetí místo patří bývalému hejtmanovi Jiřímu Šulcovi, čtvrté primátorovi Ústí Janu Kubatovi.

Olomoučtí občanští demokraté zvolili na první čtyři místa dosavadní poslance, post lídra by v případě odsunutí Langra přešel na Radima Fialu.

Pražskou kandidátku vede první místopředseda ODS David Vodrážka, Bém jde do sněmovních voleb z druhého místa, vzhledem k preferencím ODS by jeho vyškrtnutí mohlo zvýšit šance na úspěch ve volbách například starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi na dosavadním 9. místě.

Autoři: ,