Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

„V podniku se člověk musí cítit dobře, pak mu chutná každé pivo“, říká propagátor pivní kultury Adam Vlček

Pivo

  7:00
PLZEŇ - Rodilý plzeňák s pivem v krvi procestoval kus světa a odevšad si přivezl kus pivní kultury. Ve své pivní kavárně čepuje piva z malých převážně západočeských pivovarů, netradiční světová piva představuje v pivotéce Brewhemian. Snaží se šířit povědomí o pivních stylech a správné péči o pivo, Češi si podle něj na rozmanité pivní druhy teprve zvykají.

Školitel Trade & Quality Ambassador Plzeňského Prazdroje foto: Archiv Adama Vlčka

Lidovky.cz: Kdy jste poprvé ochutnal pivo?
Pivo jsem poprvé ochutnal někdy v předškolním věku. Měl jsem svůj malý deckový “půllitr”, do kterého mi děda vždycky trochu nalil. Když tohle řeknu někomu ze zahraničí, tak je z toho pokaždé buď šokovaný nebo zaskočený. Myslím, že u nás ale nejde o nic výjimečného. Tehdy mi pivo ještě moc nechutnalo, ale časem mi přirostlo k srdci. Práce by měla být zábavou a tou pivo rozhodně je. Navíc mám v rodině i pivovarnickou historii.

Pivo místo jízdenek. Plzní projel první pivní autobus

Lidovky.cz: Co má největší vliv na správné vychutnání si piva?
Rád říkám, že v naší pivní kavárně neprodáváme pivo, nýbrž zážitky. Samozřejmě, kvalitní produkt, správná péče i servírování jsou základ. Stejné pivo ale může chutnat rozdílně v jiném prostředí, od jiného člověka a z jiné sklenice. Různá piva vyžadují různé zacházení. V podniku se člověk hlavně musí cítit dobře, pak mu chutná skoro každé pivo.

Lidovky.cz: Jaká je úroveň pivní kultury v Čechách ve srovnání se zbytkem světa? Můžeme se i nadále zvát pivním národem nebo jsou časy ikonického plzeňského pryč a kvalitu převálcovala kvantita?
Kvalita rozhodně neklesá, naštěstí je to naopak. Ať už mluvíme o tradičním plzeňském, o které je v hospodách a restauracích pečováno lépe než kdy v minulosti, nebo správné servírování např. belgických piv. V péči o plzeňské pivo ve světě nemáme konkurenci a na pivní pestrost si pomalu zvykáme.

Adam Vlček

V Plzni provozuje pivní kavárnu Francis a pivotéku Brewhemian, která představuje piva z lokálních i zahraničních řemeslných pivovarů. Pracoval pro Plzeňský Prazdroj na pozici Trade & Quality Ambassador - jako pivní konzultant pobýval několik měsíců v Londýně, Miláně, Kanadě a Korei, kde školil personál tamějších barů a restaurací ve správné péči o plzeňské pivo. Šíří tak jeho historii a odkaz i v zahraničí.

Lidovky.cz: Najdeme v Čechách minipivovary vařící piva světové úrovně? Které to jsou?
Bavíme-li se o ležácích, tak určitě ano. U ostatních pivních stylů to tak jasné není. Těžko v České republice hledám pivovar, o němž bych mohl říci, že každé z jeho piv je tak kvalitní, aby sneslo srovnání se zbytkem světa. Na druhou stranu, kvalita v Česku netradičních pivních stylů, se u nás každým rokem zvedá a náskok zahraničních pivovarů se postupně snižuje. Vyzdvihnul bych nejnovější plzeňský minipivovar Raven a minipivovar Zhůřák. Oba vaří velmi kvalitní a zajímavá piva.

Lidovky.cz: Má šanci pivo z minipivovaru prorazit na velkém trhu? Nebo to není, už z důvodu filozofie malého řemeslného pivovaru, možné a ani žádoucí?
Bez podpory velkého pivovaru nebo nějaké licenční výroby ne. Bez ní by pivovar nedokázal uspokojit takovou poptávku a v případě spolupráce s větším pivovarem nese jisté riziko poškození důvěry zákazníka. Každý pivovar samozřejmě chce prosperovat, což pro většinu znamená vařit a prodávat více a více piva. Je to ale záležitost poměrně dlouhodobá.

Korejská školicí mise

Lidovky.cz: Jaké pivní styly preferujete a byl byste rád, kdyby se s nimi Češi víc seznámili?
Ve volném čase piju hlavně podle momentální nálady a chuti. Co mi u českých pivovarů chybí asi nejvíc, jsou kyselá piva. Nesmírně rozmanitá kategorie piv, která u nás skoro nikdo nevaří. Vedle obavy z nedostatku poptávky a možná také umu, je to i kvůli použití divokých kvasnic a hrozící infekci ostatních piv pivovaru.

Lidovky.cz: Chuťově neobvyklá piva jsou výrazná, „hůř pitelná“ preferují Češi u piva snadnou pitelnost před chuťovým zážitkem? Mění se to?
Neřekl bych, že chuťově výraznější piva jsou nutně hůře pitelná. Pravdou ale je, že místní pivní kultura je historicky spíš o tom vyrazit na jedno desetipivo. Na čtyři, pět trojdecek se u nás zatím tolik nechodí. Ale mění se to. Ani mně ale rozhodně nevadí strávit celý večer u jednoho piva, když za to stojí.

Lidovky.cz: I pivní svět ovládají trendy. Co je momentálně in? A co naopak přetrvá?
V USA se v posledních letech vrací do módy ležáky a mnoho amerických pivovarů se inspiruje v Evropě. V Evropě, potažmo Česku, je to naopak. Ležáky tu byly „vždy“ a lidé teď zjišťují, že pivo není jen světlý ležák. „Ejly“ u nás přibírají na popularitě a většina nových řemeslných pivovarů vaří aspoň jeden American Pale Ale nebo India Pale Ale.

Lidovky.cz: Dá se předpokládat, že v pivním světě dojde k nějaké významnější změně? Kam se pivo posune, co můžeme očekávat?
Žádnou konkrétní významnou změnu neočekávám. Dá se předpokládat, že pivovary budou ještě nějakou chvíli přibývat. Očekávat můžeme další popularizaci zahraničních pivních stylů a zvýšení obecného povědomí o jejich rozmanitosti a kultuře.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...