Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Praze demonstrovali bývalí studenti UJAK. Nechtějí nastoupit zpátky do prvního ročníku

Slovensko

  13:06aktualizováno  14:48
PRAHA - Zhruba 400 bývalých studentů speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) a jejich podporovatelů se v sobotu sešlo na protestní demonstraci v centru Prahy. Soukromé vysoké škole pro jejich obor v září vypršela akreditace, a studenti by proto rok před ukončením studia měli nastoupit od začátku na jinou vysokou školu. S tím ale nesouhlasí, chtějí řádně dostudovat to, co jim chybí, uvedla zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová.

Bývalí studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského a jejich příznivci demonstrovali 24. října v Praze před budovou ministerstva školství. foto: ČTK

Demonstranti se sešli před budovou ministerstva školství symbolicky pět minut před 12:00. Na rozdíl od prvního protestu, který se uskutečnil 26. září, se akce nezúčastnila ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). V pátek zopakovala, že ministerstvo udělalo pro studenty vše, co bylo v jeho silách, a postupovalo nad rámec svých zákonných povinností.

„V dubnu nám bývalý ministr (Marcel) Chládek slíbil, že dostudujeme všichni na UJAK, protože jinou možnost nemáme. Jak je možné, že s nástupem nového ministra se nemusí dodržovat sliby předchozích ministrů?“ uvedla v projevu Rašínová.

Dokončení studia na Slovensku

Studenti, z nichž je asi 500 učitelů doplňujících si kvalifikaci, nepovažují za reálný přechod na veřejné vysoké školy, který vyjednalo ministerstvo školství s děkany pedagogických fakult. Otevřeným dopisem proto chtějí požádat o pomoc premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

650 míst pro studenty pedagogiky z UJAK. Čekají je mimořádné přijímačky

„Ve skutečnosti udělala paní ministryně hodně málo. Ve většině případů se pro nás jako učitele jedná o nové studium na pět let,“ tvrdí Rašínová. UJAK sice zřejmě zajistí svým bývalým studentům dokončit studia na Slovensku, podle Rašínové by ale stát neměl dopustit, aby museli odejít studovat do ciziny.

„Tak jako učitel národů J.A. Komenský byl nucen po bitvě na Bílé hoře opustit rodnou zemi, tak i my studenti university, která nese jeho jméno, jsme nuceni díky rozhodnutí akreditační komise a naší paní ministryně školství dokončit svá studia mimo rodnou zemi,“ píše se v otevřeném dopise premiéru Sobotkovi.

Valachová minulý týden oznámila, že pro mimořádné přijímací zkoušky do letního semestru je pro studenty speciální pedagogiky UJAK na veřejných vysokých školách volných 650 míst. Do druhého ročníku magisterského oboru speciální pedagogika mělo nastoupit 740 lidí. Další z nich mohou začít studovat od akademického roku 2016/2017, kdy bude navýšena kapacita na veřejných školách.

„Máme právo dostudovat“

V průvodu se po poledni účastníci protestu vydali směrem k sídlu sociální demokracie v Hybernské ulici. Nesli transparenty ‚Nejsme ovce a Ministerstvo lže a řešení nenabízí‘ a skandovali například heslo ‚máme právo dostudovat‘. V Lidovém domě ovšem narazili jen na zavřené dveře a mříže - širší vedení ČSSD v sobotu jednalo v hotelu na pražském Chodově. Dopis pro Sobotku tedy nakonec převzal vrátný, i když účastníkům demonstrace nejdřív tvrdil, že se měli obrátit na Úřad vlády.

„Pan ministr (Andrej) Babiš 22. října řekl, že v regionálním školství chybí 5500 učitelů. Naše paní ministryně dělá vše pro to, aby se tenhle počet zvýšil na 6240 chybějících učitelů,“ uvedla Rašínová.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč