Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V Příbrami dohánějí USA

Česko

  8:08
PŘÍBRAM - Přístroj fungující podobně jako miniaturní mikrovlnná trouba se má stát novou nadějí pro pacienty náchylné ke vzniku křečových žil.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Cévní chirurg Oblastní nemocnice v Příbrami Jaroslav Kliment jako první na evropském kontinentu odoperoval křečové žíly miniinvazivní radiofrekvenční technikou pomocí přístroje nové generace, který umožňuje kromě hlavních žilních kmenů likvidaci i drobnějších křečových žil. Zákrok, který v Evropě dosud provádí jediný cévní chirurg z Velké Británie, podstoupili v Příbrami první tři pacienti.

Křečové žíly, varixy, postihují každou druhou ženu a čtvrtého muže nad 30 let. Po šedesátce jimi trpí dokonce tři čtvrtiny žen a polovina mužů. Jejich vznik je do značné míry podmíněn geneticky, přičemž riziko výrazně stoupá s rodovým výskytem. U žen je negativně ovlivňuje i porod. Dosud se operují dvěma způsoby: mechanicky, kdy se nemocná žíla pomocí speciálního nástroje z těla vytrhne, nebo laserem, který poškozenou žilní trubici seškvaří.

Metoda radiofrekvenční ablace, kterou cévní chirurgové v USA používají už 12 let, ale do Evropy zatím prakticky nepronikla, má podle Klimenta oproti dosud používaným postupům velké výhody.

„Při klasickém vytržení žíly vznikne v operovaném místě asi centimetrový kanálek a dochází ke vzniku rozsáhlých hematomů. Ty značně omezují pohyblivost, člověk se stává na několik dnů prakticky invalidním. Pacienti jsou až čtyři týdny v pracovní neschopnosti, navíc je to i hodně bolestivé,“ přirovnal Kliment.

„Nevýhodou laseru je vysoká pracovní teplota, kvůli které dojde k popálení okolních tkání. V určitém případě může dojít i k nekróze kůže,“ řekl. Nový postup je naproti tomu zcela bezpečný, bezbolestný a operovaný člověk může jít druhý den do práce. Chirurg zavede do žíly katétr, který pomocí počítačem řízeného radiofrekvenčního vlnění (tzv. mikrovln) zahřeje žilní tkáň na 120 stupňů Celsia a „svaří“ ji v jeden celek. Uzavřená žíla v těle zůstává a změní se ve vazivový proužek. „Zatímco u běžné techniky se křečové žíly vrací deseti procentům pacientů, u radiofrekvenční ablace americké studie hovoří o 3,8 procentech recidivy,“ řekl Kliment.

Jedinou nevýhodou je, že zákrok zatím neproplácejí zdravotní pojišťovny. Podle lékařů jsou ale přednosti nové metody tak nesporné, že je to otázka času. Nový přístroj stojí zhruba 600 tisíc Kč, speciální trubice - katétr 15 000 Kč. Kolik bude zákrok pacienty stát, příbramská nemocnice určí po jeho zakoupení. Kliment odhaduje, že se případný doplatek bude pohybovat řádově v tisícikorunách.
Autor: