Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V sušenkách i marinádě. Přinášíme pět receptů se zázvorem

Asie

  6:31
Působí jako lék v sychravém počasí, jako koření, když chcete jídlo opravdu ostré i jako afrodiziakum. Čerstvý zázvor má mnoho blahodárných účinků a je stále populárnější. Nejen do čajů, ale také jako koření. Jaké recepty si doma můžete připravit?

Zázvor (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zázvor pochází z jihovýchodní Asie a pro svou příjemnou, sladce pikantní chuť se pěstoval již ve starověké Indii a Číně. I když je zázvor k sehnání celoročně, nejvíce se hodí na podzim. Pomáhá totiž hlavně proti nachlazení a chřipkám. Podívejte se, co ze zázvoru můžete doma připravit. 

Vepřové maso na zázvoru

Abyste si doma mohli připravit maso na zázvoru, budete potřebovat: 2 kg vepřové pečeně, lžíci oleje, 2 lžičky drceného kmínu, sůl, pepř, lžíci sádla, 3 cibule, lžíci mletého zázvoru. Omyté a osušené maso dejte do nádoby, osolte, posypte zázvorem, kmínem a přelijte olejem. Uložte na chladné místo a několik hodin marinujte, nezapomeňte maso otočit. Mezitím předehřejte troubu na 180 stupňů. Maso se sádlem a nakrájenou cibulí vložte do pekáčku, přelijte marinádou a pečte zhruba hodinu až hodinu a půl. 

Grilovaný steak z tuňáka s avokádovým krémem a mrkvovo zázvorovým dresinkem (Steven Trumpfheller)

Nejdříve si ugrilujeme steaky. Mezitím si připravíme zálivku na salát a avokádový krém.Mrkvovo-zázvorový dresink (6 polévkových lžic vody, 60 ml oleje canola, 3 polévkové lžíce rýžového octa, 2 čajové lžíce sojové omáčky, 1 1/2 čajové lžičky sezamového oleje, 1 malá mrkev, očištěná a nastrouhaná, 2 čajové lžičky na jemno nakrájené šalotky nebo červené cibule, 1 malý stroužek česneku, 1 1/2 čajové lžičky nastrouhaného čerstvého kořene zázvoru, 1 čajová lžička hnědého cukru, 1/2 čajové lžičky soli a špetka pepře). Všechny ingredience dejte do mísy a rozmixujte ručním mixérem. Smíchejte se směsí salátů a rozlože na talíř. Na to polože steak z tuňáka a na závěr přidejte avokádový krém. 

Grilovaný steak z Ahi tuňáka s avokádovým krémem a mrkvovo zázvorovým dresinkem/zálivkou

Na ten budete potřebovat: 2 velká měkká avokáda, rozpůlená, vypeckovaná, 125g zakysané smetany, 125g šlehačky, 1 čajová lžička čerstvé šťávy z limetky, 1 stroužek česneku, rozmačkaný, sůl a pepř dle chuti. Vydlabané avokádo dejte do mísy a rozmačkejte ho vidličkou do jemna. Přidejte všechny ostatní ingredience a rozmixujte do hladka. Avokádový krém je dobré si připravit jako první a na chvíli ho nechat v lednici. Můžete přidat krevety na ozdobu.

Zázvorové sušenky

Na vynikající a jednoduchý dezert budete potřebovat 200 g másla, 200 g hnědého cukru, vejce, 100 g melasy, 400 g hladké mouky, 2 lžičky jedlé sody, půl lžičky soli, 3 lžičky mletého zázvoru, lžičku skořice,150 g kandovaného zázvoru. Nejdříve si předehřejte troubu na 200 stupňů a poté utřete máslo s cukrem, melasou a vejcem. Mouku se solí a kořením vmíchejte do máslové směsi a přidejte zázvor. Velice pomalu zpracujte těsto. Z něj poté připravte kuličky a ty pokládejte rovnoměrně na suchý plech. Pečte zhruba dvacet minut. 

Zázvor - ilustrační foto.

Zázvorový sirup

Připravit si domácí zázvorový sirup není nic složitého. Budete k tomu potřebovat jen zázvor, med, hrst čerstvé meduňky a vodu. Nejdříve nasekejte zázvor na malé kousíčky (budete potřebovat sedm lžic). Nasypte jej do do litru vody a přidejte hrst meduňky. Přidejte pět lžic medu a nechte zhoustnout. Pak už jen stačí přelít sirup do lahve. 

Bezový dortík s marinovaným zázvorem (Roman Paulus)

Budete potřebovat: 300 g bílého jogurtu, 50 g moučkového cukru, 180 ml bezovo-zázvorového sirupu, 3,5 plátku želatiny, 250 g ušlehané šlehačky, 5 g marinovaného zázvoru

Bezový dortík s marinovaným zázvorem

Postup: Jogurt, cukr a sirup smícháme a v menší části vzniklé směsi si necháme rozpustit želatinu. Přidáme zpět ke zbytku hmoty a vmícháme ušlehanou šlehačku. Jako podklad dortu či menších, jednoporcových dortíků můžeme použít piškot nebo bezé (bílkové těsto s cukrem). Doplníme marinovaným zázvorem. Zázvor samozřejmě najde uplatnění hlavně ve své domovské, tedy asijské kuchyni. Lze jej kandovat, sušit i nakládat, neobejde se bez něj většina thajských kari ani oblíbené sushi.

Mimochodem, napadlo vás někdy, proč má nakládaný zázvor tak pěkně narůžovělou barvu, když je jinak spíš bílý nebo nažloutlý? Velmi mladý zázvor po naložení opravdu přirozeně zrůžoví, zbytek však zůstane bílý tak jako tak. A protože růžový rovná se mladý, čerstvý, prostě celkově lepší (a tedy i dražší), barví se narůžovo i ten starý, dřevnatý, bílý… I tak je to ale skvělá věc, nejen do podzimních plískanic.

Autor: