Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii hrozí stejné povstání jako v Libyi

Blízký východ

  14:01
DAMAŠEK - Ani brutální konec libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, ani dopadení jeho syna Sajfa Isláma syrského prezidenta Bašára Asada neodstrašily. Podle agentury Reuters mu naopak dodaly další energii k potlačení syrských protestů.

Chlapec u hořícího tanku v syrském Dará foto: ČTK

Útoky armádních dezertérů jsou stále odvážnější, takže se zdá, že se Sýrie ocitla na pokraji ozbrojeného povstání. Zbraně do země proudí z Libanonu a Jordánska, mnozí dezertéři mají zbraně vlastní. Odborníci se bojí, že Asad zneužije pro další boje strach z toho, že nakonec proti sobě budou stát syrské menšiny a sunnitská většina. Ví, že Západ ani arabští sousedé nechtějí intervenovat.

Liga arabských států (LAS) a opozice tvrdí, že Asadovy dny jsou sečteny, a připravují už kontaktní skupinu. Pod vedením Francie a Británie má připravit předání moci. "Myslím, že jsme vstoupili do nové fáze, i když nevím, jestli do poslední. V terénu je víc zbraní, v diplomacii víc odhodlanosti," sdělil ředitel střediska Brookings v Dauhá Salmán Šajch.

ČTĚTE TAKÉ:

Asad rozšiřuje boje a mohl by nasadit i letectvo. Arabové proto zvažují chránit civilisty bezletovou zónou a nárazníkovým pásmem podél turecké a jordánské hranice. "Asad skončil a hráz se může protrhnout už příští rok. Arabové začali jednat, protože pochopili, že už nemůže přežít," řekl jeden z arabských diplomatů. Podle Salmána Šajcha v Sýrii stejně jako v Libyi zafunguje jednotný postup světa a izolace režimu. Asad ale zatím na ústupu není. "Konflikt bude pokračovat, Sýrie se neskloní," řekl britskému listu The Sunday Times.

Syřané nepřestali trvat na svých požadavcích, i když už jich 3500 zahynulo. Šajch sice věří v moc sankcí, ale ne v to, "že by režim bylo možné rozložit spořádaně". "Bude to asi nabývat stále víc vojenský charakter, vládu nakonec odstraní zbraně, možná s pomocí Turecka a arabských zemí," řekl.

Západní státy vedou společnou kampaň proti Asadovi, ale intervenci vylučují. "Nasazení NATO po příkladu Libye není v Sýrii možné. Kaddáfí měl vojenské základny podél pobřeží, ale na co by se útočilo v Sýrii? Každý nálet by měl dozvuk v sousedních státech," říká znalec Blízkého východu Džamíl Mrui. Operaci v Libyi zaštítila Rada bezpečnosti OSN, jenomže v Sýrii, ležící v srdci Blízkého východu, je situace mnohem složitější.

Rusko jako člen RB OSN s právem veta je přesvědčeno, že se v Libyi mandát rezoluce rady nedodržel. Rezoluci proti Sýrii určitě nepodpoří, navíc má v syrském Tartúsu svou jedinou středomořskou základnu. Ze Sýrie by se nestabilita mohla snadno rozšířit do Libanonu a Iráku. Ani Izrael si neumí představit, s kým by po Asadovi udržel klid na severní hranici a jací budou Asadovi nástupci.

Odstupte, vyzval turecký premiér otevřeně Asada

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes poprvé otevřeně vyzval Asada k odstoupení. "Pro dobro svého lidu, své země a regionu, vzdej se okamžitě moci," prohlásil na adresu syrského prezidenta Erdogan v projevu před poslanci, který živě přenášela televize.

"Jestli chceš vidět někoho, kdo bojoval až do smrti proti vlastním lidem, jen se podívej na nacistické Německo, na Hitlera, podívej se na Mussoliniho, na Nicolae Ceaušeska v Rumunsku," řekl. "Jestli se nedokážeš poučit z jejich příkladů, pak se podívej na libyjského vůdce, který byl zabit před 32 dny způsobem, jaký si nikdo z nás nepřál, a který používal tytéž výrazy jako ty," řekl Erdogan v narážce na Asadovo víkendové prohlášení, že je připraven za svůj režim bojovat i zemřít. "Bojovat až do smrti proti svému lidu není žádné hrdinství," řekl Erdogan.

Autoři: ,